За мама Спортуваща мама

Как да тренираме ефективно в домашни условия?

ефективни тренировки у дома

Как да тренираме вкъщи правилно и ефективно? Възможно ли е изобщо? Ако да, как?

Добрата новина е, че е напълно постижимо, а как точно – даваме отговор в следващите редове.

Съдържание на страницата „Как да тренираме ефективно в домашни условия?“

  1. Видове спортни упражнения, които да практикуваме у дома
  2. Съвети и идеи как да намираме повече време за спорт без да напускаме дома си
  3. Въпроси и отговори относно ефективни домашни тренировки

Типове спортни дейности, с които да сме във форма и които можем да правим вкъщи

Естествено, че колкото хора има, толкова и вкусове. Тогава няма защо да се изненадваме, когато в морето от видове, спорт, с които да поддържаме добра физическа форма едни могат да се кълнат в ползите, които идват от практикуването на пилатес, докато други се чудят как изобщо да се мотивират да отидат и да спортуват това нещо! Не е нужно и дори е противопоказно да се насилвате. Освен, че надали ще се вдъхновите ей така от нищото, можете да нанесете и по-сериозни щети от пропусната тренировка, а именно тотален отказ от каквато и да е.

Има хора, които предпочиат комфорта на дома си. Претъпканите фитнес зали ги отблъскват, а идеята да ходи в зала няколко пъти в седмицата в конкретен ден и час нито се вписва в ежедневието му, нито в списъка му със желания. Ако откривате в това описание себе си, то не мислете, че всичко е изгубено и спортът и вие завинаги ще си останете в обтегнати взаимоотношения. Погледнете идеите, които даваме по-долу. Надяваме се, че ще ви вдъхновим да изпробвате някои от тях.

Клек с вашето тегло

упражнение сумо клек

За това упражнение не ви е необходимо нищо друго, освен добро желание. В случай, че го имате, следващото, което трябва да направите е да разтворите леко крака и да приклекнете възможно най-бавно, след което да задържите известно време в полуприклекнала позиция и да се изправите пак плавно.

Колко серии и повторения са необходими?

Достатъчни биха били 3-5 серии с 15-30 повторения в зависимост от степента на трудност, която бихте искали да си зададете. Съветваме в случай, че сте начинаещи да заложите на три серии по 15 повторения, а ако и те ви дойдат в повечко да намалите до толкова, до колкото е необходимо за да избегнете пренатоварване.

С времето се стремете да надграждате и поставяте по-големи цели, които да постигате макар и бавно.

Много по-важно е да започнете с малко, отколкото да си поставите нереалистични цели, които да ви откажат бързо.

Коремни преси

коремни преси и тренировки на коремна област 

Често пъти това е едно от „омразните уражнения“, но е „необходимото зло“. Съветваме ви да започнете да го правите, макар и с по-малки на брой преси. По този начин с времето коремната ви мускулатура ще заякне и тези досадни тренировки вече ще са далеч по-приятни за правене. Започнете с 5-10 коремни преси, като всеки ден или през ден увеличавайте бройката с да речем още 5.

Имайте предвид, че можете да започнете не от напълно легнало положение. Вариант е да поставите възглавница или друго помощно средство, което да е вашият верен приятел в началото. Когато се чувствате задобрели, махнете „помощното колело“ и започнете изпълнението от напълно легнала позиция. 

Лицеви опори

калистеника

Може би по-досани от коремните преси са само лицевите опори. Но са доста ефективно упражнение, с което трябва да се сприятелите, в случай че искате да имате добре оформено тяло. Да, със сигурност не са лесни, особено за хора, които са начинаещи и тепърва прохождащи в света на спортните упражнения, но никой не иска от вас да сте перфектни, а просто да опитате.

Колко повторения и серии са нужни?

Поставете си за цел да правите 3-5 серии, като повторенията са в диапазона 10-20 пъти. Както вече отбелязахме, ако виждате, че не можете, опитайте с по-малко. Дори 5-10 направени лицеви опори, направени в еднократна серия са повече от нула, така че не се демотивирайте, че не успявате с много още от началото.

Бягане

бягане

Относно бягането имате избор то да бъде вкъщи на фитнес пътечка (ако разполагате с такава), да бъде в по-свободно помещение, където да направите няколко по-големи кръгчета многократно или просто да излезете навън и да потичате. 

Не се срамувайте. Няма нищо, което трябва да ви притеснява в това, че се грижите за тялото си и здравето си. В крайна сметка тренировката на чист въздух освен желаните резултати ще ви донесе и доста наслада, особено в по-топлите месеци от годината, когато птичките пеят и прекарвате време навън. Зимата пък ще се чувствате освежени и ще се калите, така че също има своите позитиви.


Насоки как да намерим време за спортуване у дома и да спрем да отлагаме все за утре

Да, вярно е, че когато знаете, че буквално можете да почнете по всяко едно време, в което сте си вкъщи, накрая може да се окаже, че отлагайки, изобщо не сте стигнали до тренировката. За да не се случва това е добре да си зададете свой план-график, който да следвате. Ето няколко насоки, които да ви помогнат при изготвянето му.

Старайте се да бъдете последователни

Да речем знаете, че имате едни 30 свободни минути сутрин рано, преди денят да е започнал и да ви е въвлекал в купища задачи. Това означава, че тренировката има по-голям шанс да се случи именно в този интервал и е добре всяка сутрин будилникът ви да е настроен с едни 30-40 минути по-рано, отколкото обикновено ставате.

Не се изкушавайте да използвате удобни извинения

Ако вземем горния пример, нищо чудно да се оправдаете с извинението „спи ми се, а за работа трябва да бъда свеж/а и отпочинал/а“. Добре, това наистина е така, трябва да сте свежи и отпочинали. Ето защо трябва да легнете по-рано предната вечер и да наваксате със съня си, защото признайте си – тези 30-40 минути надали ще ви направят по-наспали се, ако сте легнали късно, така или иначе.

В случай, че все пак сте проспали по-ранната си аларма, бъдете твърди със себе си. Когато приключите работа и се върнете вкъщи, отделете време за тренировка и я направете.

По този начин ще сте извършили необходимото, плюс ще имате възможност да видите дали този начин с тренировка след работа не е по-ефективен за вас.

Малки награди

Ние хората и мозъците ни сме свинали да се възнаграждаваме за добре свършена работа. Ето защо би било полезно, ако си правите малки награди от време на време. Да речем, в случай, че сте тренирали в продължение на половин месец, без да пропускате нито една тренировка, за награда си организирайте излизане по женски с момичетата, което да ви заради хем с приятни емоции, хем с добро настроение. В случай, че излизането не се получи, можете да се възнаградите с нещо независещо от други хора, като например закупуване на нов спортен екип, който да ползвате по време на тренировките у дома.

Важно е наградата да бъде носеща положителни емоции и по възможност да не е свързана с храни и напитки, без значение колко здравословни са те.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси свързани с как да тренираме ефективно в домашни условия

Да, естествено ако полагате усилия и с времето надграждате. Ако правите едни и същи упражнения, при това не особено редовно, няма как да очаквате резултати. Това важи без значение дали сте у дома, в парка или спортувате във фитнеса.
Освен, че трябва да се редовни и постоянни, други важни неща са например стремежът към подобряване техниката на изпълнението. Веднага даваме и пример - ако в началото сте правили коремните преси не докрай, по неправилен начин, то с времето трябва да подобрите тяхното изпълнение. В противен случай коремните преси няма да са ефективни и следователно няма как да очаквате стегнато и добре изглеждащо коремче.
Във всяка тренировка най-важно е тя да бъде изпълнена правилно. Когато сте сигурни, че се справяте с това условие, можете да си зададете цел да направите същия брой серии от дадено упражнение, за по-кратко време. Целта ви обаче не е само да подобрите времето, а да бъде със същата прецизност изпълнено и самото упражнение.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Със сигурност всеки от нас има своите слаби моменти. Ако искате заедно да се мотивираме и насърчаваме, то освен тук в сайта ни, можете да последвате и Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“ тъй като там също доста често качваме материали с подобна насоченост. Вярваме, че отборната игра помага на всички ни! Станете един от нас!

А какви са вашите начини за тренировка у дома? Имате ли определени упражнения, на които наблягате? Можете да почерпите още вдъхновение и от другите ни материали свързани със спортуване, които сме публикували в сайта. Вярваме, че сред тях ще откриете още статии, които да ви мотивират.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(1) Comment

  1. Дивна says:

    да ви кажа по-добре тренировка у дома, макар и за кратко, отколкото никаква такава – понеже много хора казват, че било неефективно, а аз не мисля, че това е така

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: