Време за мама За мама

Какви видове упойки има по време на раждане?

какви видове упойки има по време на раждане

Много важна тема, за която апелираме да я приемете като чисто информативна. Тя обаче не замества консултация с анестезиолог. Имайте предвид, че ако бременността ви протича нормално, самото раждане – също, има абсолютно голяма вероятност да не ви бъде приложена каквато и да било упойка.

Съдържание на страницата „Какви видове упойки има по време на раждане?“

    1. Какви видове раждане има в България и какви упойки се прилагат при всяко от тях?
    2. Въпроси и отговори за упойките при раждане

Видове раждане у нас и видове упойки, които се използват по време на тях?

В различните страни има различни видове раждания, които се практикуват. Така например типовете раждане, които се извършват в болничните заведения в цялата страна са нормално и секцио. Имайте предвид, че по закон нямате право да избирате какво да бъде раждането. Това решава вашият акушер гинеколог, който при определени медицински индикации може да вземе едно или друго решение на база знанията и опита си. Ако имате съмнения относно преценката му – можете да потърсите и второ мнение от друг акушер гинеколог. Нека разгледаме по-подробно какво се случва, в случай на необходимост от упойка при всеки от двата типа раждане.

Естествено раждане

естествено раждане

Започваме с важното уточнение, че по време на нормално раждане упойка може да не бъде прилагана, ако всичко протича без усложнения и без необходимост от такава. Второто важно уточнение, което искаме да направим, е че има разлика между аналгезия и анестезия. Какви са разликите?

  • Аналгезия – използва се за обезболяване. Ако бъде използвано такова, вие ще можете да се движите свободно, да ходите и извършвате и друг тип активности, като единствената разлика от аналгезията ще бъде изчезването на болката. Епидуралната упойка в случая се счита за златен стандарт при нормално раждане.
  • Анестезия – това е по-висока степен на обезболяване, при която се блокира моторната сетивност и двигателната активност на родилката. Таква е спиналната анестезия, при която характерно е, че се прави еднократно. При нея продължителността на раждането трябва да протече в точно определен период от време, защото след изтичането му ефектът на този тип обезболяване се изчерпва и болката се връща отново. Освен нея съществува още обща венозна анестезия. Тя се прилага в случай, че трябва да се прибегне до използване на форцепс или вакуум, ако бебето не успява да излезе само, или ако родилката е твърде уморена от продължително раждане и контракциите са слаби, а напъните – неефективни.

Оперативно раждане

оперативно раждане

Когато е необходимо да бъде предприето цезарово сечение, има определени упойки, които могат да бъдат поставяни. За разлика от нормалното раждане, оперативното раждане е съпроводено задължително от упойка и в зависимост от сложността на секциото се решава каква точно да бъде тя.

  • Спинална анестезия – самото поставяне на упойката трае няколко секунди, а след това родилката бива обезболена, но и обездвижена от кръста надолу. Тя е в съзнание през цялото време, а часове след като упойката отмине – започва и постепенно раздвижване на крайници и цяло тяло.
  • Обща анестезия – при нея се използват специални анестетици, които са медикаменти, предизвикващи потискане функцията на централната нервна система. По този начин родилката загубва временно съзнание и заспива, докато екипът започва спешни действия по изваждане на плода.

Въпроси и отговори

Често задавани въпроси, свързани с видовете упойка при раждане

В зависимост дали говорим за нормално раждане или секцио, упойките могат да се различават. Сред най-често използваните са епидурална упойка, спинална анестезия, в редки случаи - венозна анестезия или обща анестезия.
Не и когато се поставят от опитен анестезиолог, който правилно да прецени от какъв тип упойка има нужда родилката, за да протече раждането максимално леко.
Златният стандарт при необходимост от упойка при естествено раждане е епидуралната аналгезия.
Златният стандарт при нужда от упойка при секцио е спиналната анестезия.
Не, освен това самата манипулация продължава няколко секунди, след което родилката ще почувства обезболяване.

ВНИМАНИЕ:

Текущата статия е с информативен характер и в никакъв случай не може да замести консултация с анестезиолог.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

За още ексклузивно съдържание можете да ни последвате и в социалните мрежи. Посетете и ако желаете – харесайте Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме любопитни материали. Ще се радваме да коментираме заедно!

А сега е време да дискутираме и обсъдим съвместно какво знаете вие за видовете упойки при раждане? Използвана ли е била такава по време на раждането на детето ви? Смятате ли, че е необходима? В случай, че са ви нужни допълнителни статии свързани с раждането, то в сайта имаме достатъчно такива материали, които можете да разгледате. Пожелаваме ви приятно четене!

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(7) Comments

  1. Иванова says:

    Уча последна година медицина и ще специализирам именно анестезиология. Искам да ви кажа, че за първи път попадам на статия, която има обща информация, която е толкова лесно смилаема за осъзнаване. Много често колеги и други медицински форуми обясняват нещата толкова надълго и широко, че пациентите нищо не са разбрали в края на краищата. Особено родилките, които и без друго са в притеснение заради незнанието какво ги очаква. В същото време като им се поднесе твърде много информация, освен, че ги обърква, често пъти ги и плаши при това напълно неоснователно. Така, че моите адмирации към автора на темата. Хем е информативна, хем няма твърде много и излишни за пациента детайли.

  2. Мирела says:

    Раждах нормално без никаква упойка и искам да кажа, че ако успеете да контролирате дишането си, слушате внимателно напътствията на акушерката и успеете да се съберете и вие ще можете.

  3. Неделя says:

    Родих секцио и ми беше поставена спинална упойка. Стана толкова бързо, че нищичко не усетих.

  4. Теодора says:

    Беше ми поставен окситоцин и епидурална упойка

  5. Лилия says:

    Не знам късмет ли е или не, но имах възможността и даже бих използвала думата шанса да родя нормално без каквато и да упойка. Няма да скрия, доста болеше, но това малко съкровище, което връчиха в прегръдките ми – за него всичко си заслужаваше.

  6. Сесил says:

    Аз бях секцио и бях със спинална анастезия

  7. Илияна says:

    Раждах в държавна болница. Там не ми поставиха никаква упойка и родих естествено. Най-болезнената част лично за мен бяха шевовете след самото раждане.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: