Трепетната подготовка по опаковане на багажа за родилното явно вече ви тресе, щом четете тези редове. Запазете спокойствие, няма да забравите нищо. Имате достатъчно време до раждането на вашето малко съкровище. Дори и да се случи така, че нещо да сте пропуснали, винаги можете да помолите вашите близки да ви го донесат.
Съдържание на страницата „Списък за родилното с багаж за мама и бебе – Примерен списък с нещата, които да подготвим за родилното“
Защо е важно да имаме списък с неща за болницата?
Той ще ви помогне да проследите внимателно дали не забравяте нещо, тъй като в суматохата е напълно в реда на нещата да забравите да сложите дадена вещ към багажа, който сте подготвили за родилното.
Ние от „Мама и Дама“ ще се опитаме да ви помогнем, като насочим вниманието ви към някои от най-често използваните и действително необходими лични вещи и не само.
Имайте предвид, че всяка болница осигурява различен набор от неща, с които да разполагате по време на болничния си престой. Ето защо ви съветваме да се свържете с болницата, която сте избрали и да разпитате как седят нещата там.
Допълнително, нашият екип състви два списъка – един за вас и още един за бъдещото ви детенце. Надяваме се да ви бъдем полезни!
Списък с неща за майката (Багаж за родилното за мама):
- Документи за постъпване:
- лична карта
- направление за хоспитализация и обменна карта от програмата „Майчино здравеопазване“
- резултати от изследвания по програма „Майчино здравеопазване“
- документи за кръвна група и Rh (резус) фактор
- акт за граждански брак (ксерокопие)
- ксерокопие на лична карта на бащата
- Джапанки за баня
- Чехли/пантофи за стаята
- Нощници за кърмачки – 2-3 броя (в родилното отделение по всяка вероятност ще ви дадат тяхна, която може да използвате, но ако не желаете – можете да си носите своя/свои)
- Жилетка
- Чорапи
За майките, които възнамеряват да кърмят:
- Успокояващ крем за зърна (полезен при кърмене)
- Еднократни подплънки за кърмачки (за да не се цапат дрехите ви от мехлема за раздразнени зърна)
- Специализирани мокри кърпи за почистване на зърна (съдържат голям процент вода и не дразнят деликатната кожа на кърмачката, както и са безвредни за новороденото)
Още необходими вещи:
- Дишащи хигиенни следродилни превръзки за родилки – 2 пакета или колкото прецените, че ще са ви нужни за болничния престой
- Дълбоки бикини с висока талия за родилки (бельо за болничен престой) – помагат за комфорта както след естествено раждане, така и след секцио
- Мултифункционални еднократни подложки за предпазване на спално бельо – 1 пакер – полезни са, за да не се тревожите ако изцапате, макар че от болницата са подготвени за такива случаи
- Голям пакет мокри кърпички – 1 брой
- Сухи кърпи (пакет)
- Душ гел
- Рол-он или дезодорант
- Сапун
- Гъба за баня
- Шампоан
- Сешоар
- Балсам за устни
- Крем за ръце
- Четка за коса
- Ластик за коса – 2 броя (единият нека бъде резервен, в случай, че изгубите първия)
- Кърпа за лице
- Кръпа за тяло
- Интимен душ гел
- Четка за зъби
- Паста за зъби
- Самобръсначка
- Дрехи за изписването
- Обувки за изписването
- Спирала/Червило/Друга козметика за разкрасяване в деня на изписването
- Обеци/Бижута/Други аксесоари за разкрасяване на визията в деня на изписването
- Мобилен телефон
- Зарядно за мобилен телефон
- Бутилка с минерална вода (малка, 500 мл)
- Антибактериален гел за ръце
- Джобни пари
- Витамини за бременни (ако сте приемали) или витамини за кърмачки (ако кърмите)
Списък с неща за бебето (Багаж за родилното за новородено):
- Мокри кърпички за новородено
- Крем против подсичане
- Памперси за новородено
- Биберон (ако решите да използвате)
- Шише за вода
- Шише за мляко
- Помпа за цедене (ако се наложи да предлагате кърмата в шише)
Подсказка:
Прибирайки се вкъщи с новороденото, надали ще ви е до обиколки и покупки из магазините. Ето защо е добре да сте се снабдили с неща, които предвалително сте подготвили за посрещане на новороденото у дома. Ние от „Мама и Дама“ направихме примерен списък с неща за бебето, които да подготвите за посрещането му вкъщи. Надяваме се, че ще ви свърши работа и ще ви е полезен!
Въпроси и отговори
Често задавани въпроси, свързани със списъка с неща за родилното
Харесвате нашето съдържание?
Беше ли ви полезен този примерен списък? За още подобно съдържание можете да посетите и Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме любопитни материали. Ще се радваме да коментираме заедно!
А какво включва вашият списък за родилното? Подготвили ли сте си такъв или предпочитате да действате в движение? Ние от „Мама и Дама“ имаме и други примерни списъци свързани с раждането, посрещане на новородено вкъщи и не само. Ако биха ви били полезни и можете да ги използвате, ще се радваме в случай, че сме ви спестили време и усилия. И не забравяйте, най-важното, което би било чудесно да носите със себе си е доброто си настроение и вярата, че най-хубавото тепърва предстои.
В последната седмица на 8-ми месец съм и тъкмо си мислех, че е време да започна със стягането на багажа. Моите приятелки се шегуват, че чакам последния момент, ама аз смятам, че има достатъчно време. Някои неща от списъка, лично на мен няма да са ми необходими, защото избрах да раждам в частна клиника. Но като цяло е добро напомняне.
Благодаря за насоките
Няма за какво, Недялка!
Поздрави,
екипът на Мама и Дама
О, от болницата, в която предстои да раждам не ми дадоха нито списък, нито нищо. Ровя се като луда да получа оттук оттам някаква информация и се радвам, че съвсем случайно попаднах на списъка тук. Някои от нещата сигурно изобщо нямаше да ми дойдат наум, а съм сигурна, че ще влязат в употреба. И да не влязат по-добре да ми се намират под ръка, отколкото да карам мъжа ми да търчи до болницата за щяло и нещяло.
Ох, вземете си мокри кърпички, защото някои болници не осигуряват. Чак ми е абсурдно, ама ей го на – факт.
Тъкмо сверявам списъка, който подготвям с този тук и си добавих още няколко идеи
Привет, Лина!
Радваме се, че сме помогнали в допълването на твоя списък и ти пожелаваме лек остатък от бременността и бързо раждане!
Поздрави,
екипът на Мама и Дама
Малка бутилка с минерална вода действително е добре да ви се намира под ръка, но с едно малко уточнение. Ако сте секцио, имайте предвид, че първите часове упойката няма да ви пусне веднага, съответно няма да бъдете подвижни. Отделно, докато започне същинското раздвижване също си трябва някакво време. Мисълта ми е, че е почти сигурно, че ще ви се наложи да помолите персонала да ви донесе вода. Ако предпочитате да използвате ваша, да, тогава си носете отделно шише и разяснете къде точно сте го оставили. В противен случай, от болничното заведение би следвало да подсигурят такава (тук говоря за частните клиники, при държавните нямам идея каква е практиката, не съм раждала в такава).
Не знам дали съм единствената жена, която се е чувствала комфортно с лигнин, но е факт. За първи път в живота си използвам такъв. Иначе у дома и навън до сега съм била винаги с дамски превръзки. Е, след първото ми раждане в болницата имаше само лигнин и докато мъжът ми дойде с пакета дамски превръзки за родилки, който му заръчах да вземе се налагаше да използвам това, което ми е осигурено от родилното. Оказа се, че ми е комфортно и честно казано ако не ме беше срам от санитарките, акушерките и момичето по стая, с което бях, щях да си ходя с него.
доста подробен списък, с който успях да сверя своя
тази неделя съм се захванала тъкмо с изготвяне на моя списък и си взимам някои идеи, които съм пропуснала