За мама Красива мама

Типове коса и как да изберем подходящата козметика?

типове коса и как да изберем подходящата козметика

Съществуват различни типове коса и спрямо това какъв вид е нашата има значение каква грижа ще полагаме за нея. Днес ще разгледаме в детайл какви са особеностите, за да разберем как правилно да се грижим за косата си.

Съдържание на страницата „Типове коса и как да изберем подходящата козметика?“

  1. Какви видове бива кожата на главата?
  2. Кои са видовете коса, които разграничаваме?
  3. Какви типове коса съществуват?
  4. Какви видове косми има?
  5. Каква форма може да има косъмът?
  6. Съвети как да определиш каква е твоята коса
  7. Как да изберем подходящата козметика спрямо типа коса, който имаме?
  8. Въпроси и отговори относно типове коса и избор на подходяща козметика

Кожа на главата – видове

Кожата на главата се нарича скапл. Тя е особено чувствителна при дразнене и може да е два основни вида, а именно суха и нормална и смесена и мазна. Всеки отделен вид има своите характеристики.

  • Суха и нормална – характерното за този вид кожа на главата е нормалното отделяне на себум. В определени моменти, при конкретни обстоятелства количеството на себума може да намалее и това да предизвика някои неприятни усещания като сърбеж, който да варира от лек до силно интензивен. Съответно колкото по-сух е скалпът, толкова повече външни симптоми започват да се появяват и алармират за проблем.
  • Смесена и мазна – при този вид кожа на главата характерното е прекомерното отделяне на себум. Лъскавият слой, който покрива косата и създава дискомфорт и смущение на притежателите на този тип кожа на главата е само един от недостатъците. Колкото повече себум и замърсявания се натрупват върху кожата на главата, толкова по-голям шанс има от появата на бактерии, които да влошат състоянието на кожата на главата.

Както виждате нито едната крайност, нито другата са добре да се допускат. Когато кожата на главата е твърде суха или прекомерно мазна, трябва да се вземат мерки своевременно.


Видове коса

типове коса

Съществуват три основни групи. Нека разгледаме кои са те:

  • мека и твърда
  • тънка и дебела
  • здрава и изтощена

В зависимост от вида коса, който имате, можете да определите много относно нейната поддръжка и не само. Има дами, които притежават мека, фина и здрава коса. Съществуват и дами, които имат твърда и здрава коса с дебел косъм. Някои жени притежават мека коса с дебел и здрав косъм. Други – мека коса, която обаче е с фин косъм и е изтощена. Както забелязвате вариациите могат да са наистина много. Ето защо е важно правилното определяне на вида коса, който имаме.


Типове коса

Има 4 основни типа коса. Те са:

Нормален тип коса

Без значение дали току що сте излезли от банята или вече сте изсушили добре косата си, тя се разресва лесно, еластична е и фризьорката ви често ви хвали, че косата ви почти не цъфти. Ако се откривате в това изречение то най-вероятно вашият тип коса е нормална. Характерно за нормалната коса е също, че когато излезете навън на слънчева светлина косата ви блести и това нейно качество се запазва в продължение на няколко поредни дни, без да се налага да я миете. Ако косата ви не се нуждае от допълнителна стилизация, за да изглежда добре, то значи нейният тип е нормален.

Мазен тип коса

В зависимост от начина ви на хранене, количеството въглехидрати и мазини, които приемате това може да окаже доста голямо значение на количеството кожна мазнина, което тялото ви отделя. Ако обаче се храните балансирано, но въпреки това скоро след като сте измили добре косата си тя отново става мазна, спластена и изглежда замърсена, то най-вероятно имате мазен тип коса. Отделеният себум зависи от активността на мастните жлези. Тя е генетично заложена и уникална за всеки отделен индивид. Ако имате мазен тип коса, то това най-вероятно е и типът коса, който някой от родителите ви или само при майка ви или баща ви се наблюдава. Много често мазната коса е придружена и от мазен пърхот, макар че не е задължително условие.

Сух тип коса

Както вече споменахме в зависимост от активността на мастните жлези зависи и типа коса, който ще имате. В случай, че този процес е забавен и не се отделя достатъчно количество себум, скалпът става сух и често пъти раздразнен в една или друга степен. Сухият тип коса може да се получи и в следствие на неправилна грижа за косата и скалпа. Ако косата ви не отразява добре светлината, когато сте навън и липсва блясък, то по всяка вероятност вие имате сух тип коса. Друго характерно за нея е лесното накъсване, заплитане и съответно трудно разресване в последствие. Допълнително нещо, което подсказва за сух тип коса са често цъфтящите краища. За разлика от мазната коса, при сухият тип се наблюдава сух дребен пърхот.

Смесен тип коса

Последният тип коса е смесен. Както подсказва и името, при този тип коса в корените се наблюдава омазняване, докато при краищата – тъкмо обратното, те са прекалено сухи и цъфтящи. Причината за това явление е, че естественото омазняване на косата не успява да се разпредели равномерно и съответно недостигът на хидратация кара косата да цъфти в краищата въпреки омазняването в корените.


Видове косъм

Съществуват три основни вида косми, когато говорим за човешкото окосмяване. Време е да разледаме всеки един от тях.

Велусни косми

Те се появяват по тялото ни още докато сме в утробата. Да, правилно прочетохте. Още във втори триместър настъпват определени промени, които се случват във вътреутробното развитие на тялото на плода. Не случайно и велусните косми са наричани още първични косми. Те са къси и меки, нямат пигментация и покриват човешкото тяло, ръце и крака. Когато се раждаме частично биват заменяни с косми, които имат пигментация. В първите няколко години от раждането велусните косми по главата ни се преобразуват във временни такива, наричани още междинни. Когато достигнем периода свързан с половото съзряване те се заменят с друг вид косми, които се наричат терминални. Това, с което се характеризират последните е значително по-плътна структура спрямо междинните.

Дълги косми

Под категория ‘дълги косми’, когато говорим за човешкото тяло, можем да причислим тези на главата, подмишниците, интимната зона, гърдите и брадата. Всяка раса има своите особености. Отделно от това този вид косми зависят също от пола и съответно възрастта. Това, което е еднакво за всички е, че в периода на полово съзряване този вид косми приемат своя окончателен вид.

Мъхести косми

Това, което различава мъхестите косми от дългите е именно дължината. Мъхестите косми са къси, пигменитрали и твърди. Областта, за която са характерни, е лицето особено при представителите на мъжкия пол. Веждите, миглите и космите, растящи в ноздрите спадат точно към този вид косми.


Форма на косъм – видове

видове форми на косъм

Има три основни форми на косъма и те са права, чуплива и къдрава форма. Често пъти хора с чуплива коса са наричани къдрокоси, което не е вярно, защото има разлика в самата форма. Как да различим? Ето обяснението за отделнтие форми:

  • Права – нарича се още гладка форма. Ако бъде направен разрез на прав косъм това, което ще се наблюдава е, че той ще образува овал.
  • Чуплива – както подсказва името, тази форма на косъм не е нито абсолютно права (гладка), нито накъдрена. Самият косъм може да е прав в корена си, но чуплив в краищата. Възможно е и „завъртането“ да се случи в средата на косъма, а в края му да се изправи.
  • Къдрава – характерна е за хора от негроидната раса. При разрез косъмът образува сплескан овал. Самата къдрица може да бъде ситна или едра.

Определи какъв е твоят тип коса

Имайте предвид, че това, че към даден период косата ви спада в някой от типовете не означава, че това е нещо, което не може да се промени. Напротив, може и то от много и различни фактори. Да ги разделим на необратими и обратими. Към необратимите спадат всички процеси, които са в следствие на гените, които носим. Върху обратимите процеси обаче имаме влияние. Така например можем да работим над това да се храним балансирано, да водим здравословен начин на живот и да имаме знание и информация за изборите, които правим. Ако искате да повлияете по положителен начин на косата си, то започнете с грижата отвътре навън.

Предполагаме, че след толкова много факти, освен информирани можете да се почувствате и леко объркани към кой тип коса спада вашата. Нека направим следното – ще опишем накратко всеки тип коса и спрямо описанието, което най-точно се доближава до вас ще можете да определите и типа коса, който имате вие.

Притежавам нормална коса ако…

  • се налага да я мия веднъж на всеки два или три дни;
  • веднага след като съм се изкъпала и изсушила корените на косата ми са нормални и започват да се омазняват към края на втория или третия ден от измиването;
  • краищата на косата ми са нормални или сухи, но много рядко цъфтят;
  • не използвам специален шампоан за блясък и въпреки това косата ми има естествен такъв след като съм я измила, който се задържа поне 2 дни;
  • косата ми се наелектризира изключително рядко;
  • при нормални метеорологични условия косата ми запазва нормален обем, без необходимост от външна намеса;
  • оформям лесно косата си, без необходимост от стилизиращи продукти;

Имам мазна коса ако…

  • косата ми има нужда от измиване всеки ден или дори по-често от това;
  • след като съм измила косата си, само няколко часа по-късно или още в края на деня корените са започнали да се омазняват;
  • нямам цъфтящи краища;
  • към средата на първия ден от миенето, косата ми вече е омазнена и това си личи с просто око;
  • никога не се наелектризира;
  • вместо обем, косата ми се сдобива с мазни кичури много скоро след измиването;

Косата ми е суха ако…

  • налага измиване веднъж на седмица или по-рядко;
  • корените на косата ми веднага след измиване са сухи и стават нормални към 3-4 ден, а за леко омазняване може да се говори чак към края на 7-10 дни от измиването;
  • краищата на косата ми освен, че са цъфтящи и сухи лесно се заплитат;
  • много често се наелектризира;
  • имам твърде голям обем и освен това, косата ми лесно задържа влага;
  • оформянето без помощта на стилизиращи продукти е много трудна задача;

Смесен тип коса е моята в случай че…

  • веднъж на всеки 3-4 дни косата ми се нуждае от измиване;
  • веднага след къпане корените на косата ми са нормални, но на 2-3 ден стават мазни, за сметка на краищата, които са сухи;
  • краищата на косата ми освен сухи са и цъфтящи;
  • наелектризирането на косата ми се случва в краищата, а не в корените;
  • оформянето без стилизиращи средства е успешно в корените, но по краищата има необходимост от допълнителна помощ;

Каква козметика за коса да използваме спрямо нейният тип?

Надяваме се, че стигайки до тук, вече знаете какъв е вашият тип коса. Нека сега разгледаме каква козметика и грижи е необходимо да използвате.

Нормална коса

Можете да миете косата си два пъти в седмицата, като се старайте да спазвате горе долу едни и същи интервали, освен ако състоянието на косата ви не налага по-скорошно измиване. Използвайте шампоан за нормална коса, като можете да използвате метода на двойното измиване. Това означава, че ако живеете в градска замърсена среда или третирате косата си със стилизиращи продукти, измиването с шампоан трябва да се случва два пъти по време на едно къпане.

Мазна коса

Тъй като състоянието на този тип коса не позволява отлагане във времето това, което можете да правите е да миете всеки ден косата си с мек шампоан, който е подходящ за ежедневна употреба. Не е необходимо двойно нанасяне на измивния продукт, тъй като косата така или иначе не е чак толкова замърсена, просто отделя по-голямо количество себум, който се измива и от едно нанасяне на шампоан върху косата.

Що се отнася до балсамите и маските за коса, подхождайте внимателно. Някои от тях може да утежнят косата и вместо ефекта, който искате, да донесат допълнително омазняване, което със сигурност не е приятно. Избягвайте да ги нанасяте в корените, а по-скоро наблегнете на нанасяне по дължината и краищата на косата. Маслата за коса, които иначе биха оказали благоприятно въздействие върху косъма, в случая с човек, който има мазна коса съветът ни е по-добре да избягвате употребата им. 

От „Мама и Дама“ съветваме да включите измиване на косата си с хума. Освен, че подобрява състоянието на скалпа и косата, хумата спомага за регулацията на излишния себум. Имайте предвид, че съществуват различни по вид и цвят хума. Цветът се определя от минералите, които съдържа.

И накрая, но не и по значение, помислете върху начина си на хранене. Опитайте се да изключите храните, които са богати на мазнини и въглехидрати, тъй като те допълнително вредят в борбата срещу мазната коса.

Суха коса

Този тип коса може да се мие в интервал 5-8 дни, като подходящите шампоани и маски за коса са тези, които овлажняват и хидратират. В случай, че има как да избегнете боядисване на косата и използването на друг тип химикали е силно препоръчително да пощадите косата си от тях.

Относно проблемите с цъфтящите краища решението е редовно подстригване във фризьорския салон и нанасяне на специални маски и масла по краищата на косата. 

Смесен тип

Ако вашата коса спада към този тип, то измиването на 3-4 дни с мек шампоан за ежедневна употреба би следвало да е напълно достатъчно за да бъде коста ви чиста и в добър вид. Имайте предвид, че краищата ви имат нужда от маски, които са предназначени да хидратират, но те трябва да бъдат нанасяни единствено и само по краищата. В противен случай, нанасяйки от корените по цялата дължина, рискувате косата ви да се омазни още по-бързо. Друго, което е добра практика да правите по въпроса с цъфтящите краища е да посещавате редовно салона за красота, където да бъдат подстригани от професионалист. 


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси свързани с типове коса и как да изберем подходяща козметика

Да, но по веднъж на всеки 20-30 дни. През останалото време заложете на мек шампоан за ежедневна употреба.
Такъв, който подпомага овлажняването на косата. Още нещо, което може да се направи е да се използва и маска, която допринася за допълнителна хидратация.
Мек шампоан за ежедневна употреба, а на всеки 15-20 дни шампоан против омазняване.
Можете, но е желателно те да бъдат нанасяни само в краищата на косата, за да не омазните корените допълнително.
Да, за целта се насочете към шампоан за боядисвана коса. Добре е ако избирате допълнително балсам и маска те да бъдат също специализирани за коси, които се третират с бои.

Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Има различни типове коса. Грижата за всеки вид е строго индивидуална и често пъти при един работи едно, а при друг – друго. Ако такива теми са ви интересни, можете да посетите Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където споделяме още съдържание с подобна насоченост. Освен това често има различни дискусии, в които обменяме опит. Станете част от нас.

А какъв е вашият тип коса? Доволни ли сте от козметиката, която използвате към момента? В случай, че тези статии за косата и грижата, която трябва да полагаме за да изглежда тя добре, здрава и красива са ви интересни, то можете да разгледате и останалите ни материали. Пожелаваме ви приятно време, което да отделите на себе си, за да се чувствате комфортно и да се радвате на своята коса.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(5) Comments

  1. Галена says:

    Смятам, че най-трудна откъм поддръжка е мазната коса. При другите не, че не се изискват също допълнителни грижи, но… само човек, който не си мие косата всеки ден и в края на деня тя да е отново нуждаеща се от измиване, не знае що е то непрестанна грижа.

  2. Петя says:

    Имам смесен тип коса и честно казано е ужасно досадно, но какво да се прави…… корените лъщят и изискват да измиеш косата си, макар и краищата и да са толкова сухи, че и най-добрият рекламиран балсам да не може да помогне. Истински лабиринт. Аз още търся правилната козметика и не мога да нацеля.

  3. Мира says:

    И аз съм със смесен тип, но честно казано два пъти я мия седмично и ми е напълно достатъчно.

  4. Сели says:

    Аз съм със суха коса и затова се налага често да я подхранвам с кокосово или арганово масло.

  5. Соня says:

    Като тийнейджърка съм пробвала какво ли не. От сух шампоан, до немиене и отлагане на миенето на косата с някой и друг ден. Връзвала съм я на опашка, за да не си личи. Но как да не си личи?! Както може би се досещате, моят тип коса е мазна и с нищо не може да се коригира, освен с ежеднвено миене, за съжаление. Поради тази причина се отказах и от дългата си коса и я подстригах до раменете, за да може по-бързо да се случва сушенето и стилизирането след това.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: