Повечето хора, говорят само за хубавата страна не само на бременността. Като цяло във всяко едно отношение сме свикнали да показваме само това, което е приятно за гледане и слушане.
В значително по-малък на брой литератури е описано и друго състояние. Състояние, което може да настъпи по време на периода на бременност, дори бременната преди това да не е страдала от натрапчиви мисли.
В обществото е едва ли не тема табу да се говори за негативни неща, които може да съпътстват тези 9 месеца, през които тялото, умът и самата жена търпят множество метаморфози.
Ние от „Мама и Дама“ не смятаме, че е редно да си затваряме очите.
Не виждаме и за правилно това да се правим, че такъв проблем не съществува. Отричайки го не правим по-лесно за жените, които преминават през нещо подобно. А със сигурност в този момент те имат нужда от подкрепа, разбиране, любов, но не и от това околните да казват пренебрежително „не мисли за глупости, намираш се в най-хубавите 9 месеца от живота си“. Казвайки нещо подобно на бременна с проблеми, свързани с тревожност и натрапчиви мисли, вие не помагате. Единственото, което може да остане като извод за нея е „аз не се наслаждавам на нещо, което трябва да ми носи единствено и само радост“. По този начин я карате да се чувства още по-зле от това, че не се справя сама с това си състояние. Не желаете нещо подобно, нали?
Ето защо в следващите редове ще поговорим за това състояние, което някои бременни за съжаление не успяват да овладят без помощ отвън.
Съдържание на страницата „Тревожност по време на бременност – как да се предпазим от натрапчиви мисли?“
- Какво представлява тревожността?
- Въпроси и отговори относно натрапчиви мисли и тревожност по време на бременност
Същност на тревожността и как да я разпознаем?
Тревожността може да се опише като чувство на безпокойство без значение дали с или без основание. Това чувство кара в тялото да се активират механизми. Те от своя страна служат за да предпазят организма, като повишат вниманието му по различни начини. Такива могат да бъдат:
- повишена възбудимост
- емоционална напрегнатост
- нетърпеливо очакване за нещо
В отговор на горните механизми, можете да чуете хора, изпитващи подобни усещания да дефинират това, което чувстват като усещане за „топка в стомаха“, „треперене под лъжичката“, „буца в гърлото“, „изпотяване на длани“, „ледени крайници и плуване в студена пот“, „неконтролируемо силно сърцебиене“ и други подобни.
Най-често страдащият човек от подобен тип симптоми вярва, че те са главният проблем. Следователно и не задълбава до това от какво са предизвикани. Съответно това състояние може да отнеме доста дълго време и да се превърне в нещо, което се повтаря многократно. По този начин състиянието притеснява човекът, който е попаднал в капана на тревожността и не знае как да се измъкне от него.
Защо тревожността може да е опасна докато жената е бременна?
Когато една жена е бременна, тя има отговорността да се грижи не само за своя живот, но и за живота на своето бъдещо дете. Когато такава жена попадне в клопката на тревожността, тя често пъти се опитва да неглижира проблема. Възможно е и да го скрие от околните, защото се чувства зле от това, че изпитва подобно нещо в един често пъти описван като най-прекрасният период в живота на всяка жена.
Не спадайки в тази категория, жената осъзнава, че нещо ненормално се случва с нея, но се чувства виновна за това и съответно може да се опита да прикрива и дори отрича, че има някакъв проблем, над който трябва да се работи.
Ако тревожността по време на бременност бъде дълго време неглижирана, тя има голяма опасност да нанесе някои сериозни последствия като:
- преждевременно раждане (раждане, което се е случило преди 37 г.с.)
- по-голяма склонност същата тази жена да страда и от следродилна депресия, която да се отключи след като раждането премине
- негативно влияние върху плода и нормалното му развитие в спокойна и хармонична среда (доказано е, че бебето в утробата усеща кога майката е неспокойна, тъй като нивата на определени хормони рязко се покачват и това няма как да не се отрази и на самото бебе)
Как бременна жена да се предпази от натрапчиви мисли?
Има не един или два метода за справяне с проблем от този тип. В зависимост от степента на тревожността някои методи могат да дадат по-добри резултати, а други – не. Ето защо е много важно проблемът да бъде отстранен възможно най-рано. Грижейки се за състоянието на своето ментално здраве, бременната се грижи за два живота – своя и този на бъдещото си дете.
Съвети за справяне с тревожност и натрапчиви мисли по време на бременност
- намиране на хоби и занимания, които да са приятни за бременната и да успяват да отвличат нейното внимание
- задължително набавяне на поне 8 часа сън, за да може умът и тялото да са отпочинали
- осъзнаване на проблема, неговото назоваване и признаване пред себе си и друг човек е много важна стъпка, която бременната трябва да предприеме, преди да започне да се бори с проблема лице в лице
- трябва да се разбере от какво е породена тревожността и да се работи за разрешаване на главния проблем, който я предизвиква
- бременната е добре да спре да чете разкази за други бременности и протичащи раждания, защото възможността прочетеното да проектира в съзнанието, че това може да се случи и на нея е много голяма
С кого и как да сподели бременната, ако страда от тревожност?
Ако сте бременна и смятате, че има дори и минимален шанс от това да страдате от тревожност, задължително споделете. Няма нищо срамно в това да потърсите помощ дали от близък човек или професионалист.
В случай, че близките ви неглижират състоянието и смятат, че преувеличавате, то не се колебайте да потърсите професионална помощ.
Специалистите, към които можете да се обърнете в зависимост от проблема, който предизвиква вашата тревожност, са няколко така, че не се отказвайте да търсите решение. За целта можете да предприемете:
- посещение на лицензирано училище за родители
- разговор с дула
- дискусия с акушер-гинеколог
- консултация с психолог
- посещение при психиатър
Въпроси и отговори
Често задавани въпроси, свързани с тревожност по време на бременност и как да се предпазим от натрапчиви мисли
Задължително ли е да страдам от следродилна депресия ако изпитвам тревожност по време на бременност?
ВАЖНО
Настоящата статия има информативен характер. Тя не замества консултацията със специалист в съответната област, в случай, че имате нужда от такава.
Харесвате нашето съдържание?
В случай, че искате да получавате още подобно съдържание, освен тук в сайта, ние често споделяме подобни материали и в социалните мрежи. Вярваме, че за такива теми трябва да се говори открито. Каним ви да посетите Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме и коментираме въпроси от подобно естество. Ще сме изключително щастливи ако можем да помогнем.
Споделете изпитвали ли сте тревожност по време на бременност? Ако да – как сте се справили с това чувство? Вярваме, че споделяйки опит, можем да бъдем полезни и на други бременни жени, преминаващи през този деликатен момент. Още теми свързани с притеснения през 9-те месеца от бременността можете да прочетете тук в сайта. Надяваме се, че ще намерите работещи решения за справяне с проблемите.
Моята етърва страдаше от следродилна депресия. Когато започна работа с лекар, това, което установиха беше, че следродилната депресия е просто „черешката на тортата“. Всичко е започнало много преди това. Тя е имала страх още преди забременяването си, но го е подтискала, заради това, че я е било срам как да каже, че нещо, което всеки човек иска, нея я е карало да се чувства уплашена и несигурна. Детенцето е много искано, просто тя е била неуверена и не е могла да сподели навреме. Така, че нека като общество станем малко по-толерантни. Хора с такива проблеми ги крият според мен заради това, че всички сме адски нападателни. И в резултат винаги има някой потърпевш.
Мили жени, говорете! Споделяйте. Не сте сами. Не бива и да сте.
Колкото повече информираност има на тази и други подобни теми, толкова по-добре.
При първата ми бременност, където се казва даже и нямах време да разбера, че съм бременна. Имах цветна бременност и после, когато разбрах вече бях поела доста работни ангажименти и от таск на таск си влязох в деветия месец. Родих нормално, спокойно и бих определила леко раждане, кротко бебче и със съпруга ми бързо се решихме на второ. Е, там вече научих от първо лице що е то тревожност. Така, че няма застраховка и мили момичета, усетите ли нещо подобно – потърсете помощ.
Случаят от последните часове с изчезналата Биляна от София, която казват, че е страдала от следродилна депресия е показателен, че тревожността, следродилната депресия и натрапчивите мисли са все неща, за които трябва да се говори, да не са табу и да се дава гласност, че тези неща съществуват, но има и решение за тях.