Грижа за мама За мама

Ментално здраве – Какво е и как да се грижим за него?

ментално здраве - какво е и как да се грижим за него

Ментално здраве е нещо, за което ние от „Мама и Дама“ смятаме, че трябва да се говори повече. И затова и засягаме темата. Бъдете информирани и се грижете за себе си.

Съдържание на публикацията „Ментално здраве – Какво е и как да се грижим за него?“:

  1. Същност на менталното здраве
  2. Кога да потърсим помощ при специалист?
  3. Често задавани въпроси за менталното здраве

Какво представлява менталното здраве?

Съвкупността от нашето емоционално, душевно, психическо, социално състояние, се обединява под термина ментално здраве.

Както може би сами бихте се досетили, когато едно от тези състояния претърпява някакъв дискомфорт, това неминуемо оказва влияние върху нас самите.

Така например, ако имате проблеми в комуникацията си с околните, това ще ви терзае душевно и психически, карайки ви да мислите къде е проблемът и как да се справите с него. Ако имате проблеми с психиката, това неминуемо ще терзае и душевния ви комфорт, а най-вероятно ще окаже влияние и върху социалния ви живот, което също ще ви навреди. Или ако имате душевни терзания, те от своя страна ще рефлектират върху психиката ви, карайки ви да си задавате въпроси.

Комуникацията ви с хората по всяка вероятност също ще пострада.

Както виждате, всяко едно от трите състояния е взаимосвързано.

Ето защо е важно в никакъв случай да неглижираме, което и да било от тях.


Полагане на грижи за менталното ни здраве

полагане на грижи за менталното ни здраве

Започваме с идеи как да се грижите за своето емоционално състояние:

  • разберете кои са нещата, които оказват негативно влияние върху вас и емоциите ви и ако не да ги отстраните напълно, то постарайте се да ги елиминирате максимално;
  • опитайте се да си изградите полезни навици на дневна база, с които да подобрявате настроението си дори по 5 минути на ден;
  • обградете се с хора, които не ви карат да се чувствате негативно;

Преминаваме към съвети за добро душевно състояние:

  • намерете йога курсове за начинаещи или започнете с медитации, които да ви научат как да дишате правилно;
  • слушайте музика, която е ненатоварваща и характерна за отпускане на сетивата;
  • завърнете се към любимо хоби, което ви доставя удоволствие;

Продължаваме с даване на решения за полагане на грижи за добро психическо състояние:

  • отделяйте достатъчно време за добър и пълноценен сън;
  • след като приключите с работните си ангажименти, не пренасяйте работата си вкъщи;
  • задължително поне веднъж на ден отделяйте време единствено и само за себе си;

Завършваме с идеи за това как да подобрите социалното си състояние:

  • опитайте се да общувате по-често с приятелите си навън, лице в лице;
  • ако имате някакво хоби, постарайте се да го практикувате заедно с хора, които имат сходни на вашите интереси;
  • когато оставате вкъщи с близките си, оставете телефона, лаптопа, телевизора и всякакъв вид разсейваща техника настрана и посветете вниманието и себе си на семейството;

Кои симптоми подсказват за проблем с менталното здраве?

симптоми, подсказващи за проблеми с менталното здраве

Естествено, понякога всички имаме склонността да прегряваме. Влизаме в ежедневието до толкова, че му позволяваме то да ръководи нас, а не обратното. Ако това продължи нездравословно дълго, много вероятно е да имате някои от следните оплаквания:

  • ставате все по-раздразнителни и всичко околко вас започва да ви ядосва;
  • чувствате се изтощени и дори уикендът не успява да възвърне силите ви;
  • все по-малко са нещата, които успяват да ви накарат да се зарадвате истински;
  • безразлични сте и усещате, че няма нещо, което да успява да запали интереса ви, камо ли за това да го задържи;
  • залитате към допълнителни вредни за здравето ви средства, с които се надявате да се почувствате по-добре (било то тютюнопушене, алкохол, забранени вещества и други);
  • общуването с околните не ви носи положителни емоции и предпочитате да го избягвате;
  • усещате, че почвате да страните от извършване на обичайни за вас дейности;
  • настроенията ви започват да се менят често и неконтролируемо;
  • не се чувствате способни да се справите с неща, които преди не са представлявали проблем за вас;

Кои са начините, чрез които да имаме добро ментално здраве?

начини да постигнем качествено здраве в духовен и физичен аспект

Много е важно да се опитате да не изпадате в крайности. Имайте предвид, че грижата за менталното здраве е именно в баланса.

Не сте на състезание, така че няма за къде да бързате. Далеч по-важно е да сте издържливи и упорити в прилагането на техники, които да гарантират доброто ви ментално здраве. Такива са:

  • Реалистично възприемане на нещата
    Не бъдете с „розовите очила“, с които лесно се свиква, но трудно се отвиква, когато има необходимост от това. Не бъдете и черногледи. Опитайте се да виждате нещата точно такива, каквито са.

  • Бъдете адаптивни
    Имайте предвид, че в динамичния и забързан живот, който водим, това е качество, което може да ви е единствено от полза. Нямате време за вайкане и самосъжаление. Вместо това опитайте се да се приспособявате максимално бързо към заобикалящата ви среда. Колкото по-скоро усвоите това умение, толкова по-добре за вас.

  • Заложете на физичека активност
    Добра практика не само за тялото, но и за менталното ви здраве. По този начин ще се оттърсите от всичко случило се през деня. Физическото изтощение ще допринесе и за по-спокойния ви сън. Така с един куршум ще сте оцелили два заека, както се казва – хем ще сте се погрижили за тялото, хем за ума си.

  • Не бъдете твърде самокритични
    Никой не е спечелил от това, че прави лоши коментари по свой адрес. Има достатъчно други хора, които ще бъдат така „любезни“ да се изкажат недоброжелателно за вас. Не бъдете един от тях.

  • Научете техника за успокоение
    Дали чрез медитация, дали чрез дишане или по друг начин, важното е да имате своето нещо, с което да разпускате. Допълнителен бонус ще бъде това, че освен успокоени, ще се чувствате значително по-добре всеки път, когато имате нужда.

Защо е важно да се грижим добре за менталното си здраве?

защо е важна грижата за здравето, което в медицината е отбелязано като ментално

Няма как да имате добър и пълноценен живот, ако менталното ви здраве е разклатено.

Никой не иска да има здравословни проблеми, а такива неминуемо следват, ако неглижирате менталното си здраве. Освен това може да пострада и социалният ви живот. И не само. Когато пренебрегвате нещо толкова важно, каквото е менталното здраве, последици има почти във всеки аспект от живота ви.

Бъдете отговорни към себе си, защото го заслужавате.


Признаци, че е необходимо да се свържете със специалист по ментално здраве

Всеки понякога се чувства уморен, раздразнителен и като цяло не най-добрата версия на себе си. Има моменти, в които предпочитаме да останем насаме със себе си, за да може да възстановим силите си. Ако виждате, че този моемнт става прекалено продължителен, а изход сякаш не намирате, то може би е време да потърсите помощ в лицето на някой ваш близък.

В случай, че и това не успява да помогне и усещате някои притеснителни признаци, то съветът ни е да не губите повече време, а да потърсите съвет от професионалист, който се е сблъсквал с такъв тип проблеми и знае как да намери решение там, където вие не виждате такова.

Имайте предвид, че няма нищо срамно в това да се консултирате с психолог, а при необходимост – психиатър.

Не неглижирайте проблемите, които са свързани с ментално здраве.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси относно менталното здраве и как да се грижим за него

Менталните проблеми са спрягани за болестта на човека от 21 век.
Такива са отслабването на паметта, трудно възпроизвеждане на по-голям обем от информация, възникаване на затруднения със задържането на интерес и концентрация.
Забързаното и напрегнато ежедневие, невъзможността да комуникираме достатъчно извън работна среда, стресът, чувството на несигурност и безпокойство, свръхочакванията и сблъсъкът с реалността, както и постоянно изкачащата нова информация, която ни залива от всякъде.
Не малък набор от изследвания показва, че жените са по-податливи, но за сметка на това пък силният пол страда по-силно и пораженията са по-големи.
За менталните проблеми няма възрастова граница или диапазон. За съжаление, през последните години се наблюдава спадане на долната граница или иначе казано все повече млади хора имат проблеми от ментално естество.

ВАЖНО:

Моля, имайте предвид, че тази статия не замества необходимостта от споделяне на проблема ви, в случай, че такъв съществува.

Ако се чувствате не добре без значение от симптоматиката, екипът на „Мама и Дама“ силно съветва да се обърнете към близък човек, с когото да споделите и на когото имате доверие.

В случай, че не желаете да споделяте за проблема си със смейство и приятели, което ние не бихме Ви препоръчали да правите, задължително направете консултация със специалист с медицинско образование.

Неглижирането на състоянието ви може да бъде опасно за Вашия живот.

Бъдете отговорни и знайте, че изход винаги има, без значение от ситуацията!


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Бихте искали да получавате информация на подобни теми като тази? За още ексклузивно съдържание посетете Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме любопитни материали. Присъединете се към нас.

В случай, че и вие се интересувате за това как да подобрите своето здравословно състояние, започвайки с грижа за себе си – имаме добри новини. Различни теми за здравословен начин на живот ще откриете тук в сайта ни. В тях споделяме ценна информация, а благодарение на останалите потребители на платформата можете да почерпите реален опит и идеи, както и да споделите вашите начини за поддържане на балансиран живот.

Ще се радваме ако споделите в секцията с коментари под тази статия, какви са вашите начини за поддържане на добро ментално здраве.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(13) Comments

  1. Стефани says:

    Темата е много подходяща, предвид зачестилите случаи напоследък по новините… за съжаление хората тотално полудяват. При това не го казвам с ирония. Истината е, че колкото повече неглижираме психичното си състояние, толкова по-надълбоко можем сами да се заровим. Хора, търсете помощ! Не е нужно черната хроника по новините да се увеличава! Можем да го предотвратим, от нас зависи!

  2. Невена says:

    Много сериозна и обществено значима тема, за която все повече ще се говори. Дано повече хора открият решение на проблемите си. Важно е в България да се приеме, че посещението при психолог не е равностойно на това да ти хлопа дъската… нямаме никаква отговорност към собственото си здраве. Тъжно е.

  3. Елица says:

    За съжаление с годините и напредването на технологическото развитие, обществото ще става все по-развито откъм смарт устройства, но все по-затворено в себе си. Това, което казвам не са просто хипотези. Вижте какво става. Огледайте се около себе си. Погледнете и хората навън. Всеки е забил нос в телефона… Създаваме си илюзия за перфектен живот в мрежите, а реално не виждаме колко зле сме. Психиката е единственото, което не можем да излъжем, слагайки и филтър.

  4. Траяна says:

    Ще ви кажа само едно – колкото повече време неглижирате менталното си състояние, толкова повече време ще ви отнеме да се възстановите. Преценете си сами дали си заслужава едното, за сметка на другото.

  5. Емилия says:

    Зъболекар съм по професия, но от мои колеги психолози знам, че в последните години тази тема за менталното здраве е много наболяла. Хубаво е да се говори повече за това. Още по-прекрасно би било хората действително да си обръщат достатъчно внимание. Апелът ми към всички е помислете за това как да се погрижите за здравето си, преди то да ви принуди да се погрижите за него.

  6. Петя says:

    Грижете се за менталното си здраве, това е моят призив

  7. Лидия says:

    Тъй като работя като психотерапевт, смея да твърдя, че от дългогодишната си практика дамите в действителност са доста по-податливи на проблеми, свързани с менталното здраве. Ето защо апелирам, всяка една жена да си обръща особено внимание и да не неглижира този важен аспект.

  8. Маги says:

    Менталното здраве е не по-малко важно от нашето физическо такова.

  9. Росен says:

    Менталното здраве и съответно проблемите съврзани с него наистина са нещо, на което трябва да се дава по-голяма гласност

  10. Стефан says:

    С годините човек почва да разбира, че е много важно именно поддържането на добро ментално здраве

  11. Лора says:

    Менталното здраве е изключително важно да се поддържа, особено докато не е започнало да страда в едно или друго направление

  12. Сияна says:

    Всеки ден имам 5-10 минутна сутрешна медитация с цел успокояване на дишането и спокоен старт на деня. Вярвам, че това в голяма степен оказва положително влияние върху менталното ми здраве.

  13. Симеон says:

    грижата за менталното здраве започва от нашия ум

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: