За мама Успешна мама

Работохолик ли си?

работохолизъм

Работохолик ли си? Можеш ли да определиш доколко можеш да разпределяш личното си време и професионалното? Умееш ли да пазиш баланса между двете? 

В настоящата статия ти предлагаме и бърз тест. Неговата задача е да определиш дали си работохолик. Ще получиш и няколко съвета, които да ти помогнат да овладееш ситуацията, в случай, че това е необходимо. Да започваме.

Съдържание на страницата „Работохолик ли си?“

  1. Бърз тест за определяне нивото на работохолизъм
  2. Съвети как да се справиш с работохолика в себе си
  3. Въпроси и отговори относно работохолизъм

Тест, с който да разбереш дали си работохолик

Може би имаш предварителна и правилна преценка сам за себе си, но въпреки това бихме те посъветвали да отделиш няколко минути за да провериш дали си работохолик и едва след това да преминеш и към следващите важни моменти от тази статия.

Въпрос 1: Кое от изброените по-долу ти се струва най-приятно?

а) да съставиш новия си списък със задачи, които имаш да изпълниш

б) да приключиш работния ден и да отмаряш

в) да водиш разговори с колеги, клиенти и други хора, свързани с работния процес

Въпрос 2: Ако работата ти трябваше да се опише с една дума, коя от посочените по-долу би избрал?

а) приключение

б) ангажимент

в) общуване

Въпрос 3: Ако ти звъннат извън работно време и те помолят да съвршиш набързо нещо, свързано с работата ти, как ще реагираш?

а) няма проблем, заемам се

б) няма да ми е особено приятно и въпреки това ще си свърша задачите

в) ще се опитам да изясня ситуацията и да предотвратя подобна повторна поява, ако зависи единствено и само от мен

Повече отговори а) – Работохолик до мозъка на костите си

работохолик съм

Винаги гледаш да вървиш поне с една крачка напред, що се отнася до работните ти проекти. Не би си позволил лукса да изоставаш с работни задачи и ако това се случи ще останеш и извън работно време, но ще свършиш това, което трябва. Работата ти е погълнала една не малка част от живота ти. Нищо чудно ако извън работното място нямаш никакъв социален живот и контакти. Само, че ти до такава степен си се напаснал с този ти начин на живот, че най-вероятно не го отчиташ като особен проблем и си напълно окей със създалата се ситуация.

👎🏽 Защо работохолизмът не е здравословен?

Всеки човек има своите нужди. И това е нещо напълно нормално. Както искаме да се развиваме добре в работата си, така е съвсем в реда на нещата да искаме и в личен план всичко да върви и да се развива. Когато обаче залитнем в крайността да сме погълнати от работата си, волно или неволно, започваме да ощетяваме личния си живот. Често пъти такива хора са склонни да твърдят, че нямат никакво време за себе си, какво остава за околните. И така започваме да свикваме с това оправдание, докато в един момент не се случи нещо, което да ни разтърси.

Дори да си много отдаден на работата си, всичко, което излиза извън границите на здравословното не е препоръчително. Ако действително искаш да си най-добрата версия на себе си на работното място, то не забравяй да се погрижиш преди всичко ти да си добре и да имаш достатъчно време насаме със себе си, с близки и приятели.

👍 Как да се справиш, ако си работохолик?

Приятелите и семейството са онази среда, която ни кара да се чувстваме добре, обичани, спокойни. Ако обаче единственото, за което говориш е работата ти, ангажиментите, проблемите на служебното място, нищо чудно в един момент хората да започнат да те избягват. Те също си имат своите работни дилеми, но надали говорят през по-голяма част от времето си само и единствено за това.

Все пак излизайки навън, прекарвайки време с даден човек е добре да се разтоварите и да говорите за нещо различно от това, с което сте се занимавали в службата.

Постави си за цел повече да слушаш другите и да споделяш за работата си максимално по-малко. Нека основната тема на разговор не е новият проект, който са ти възложили, а това какво смяташ да правиш през почивните дни, например. Нямаш какво да споделиш за нещо, което ти предстои да правиш уикенда? Коригирай това. Бъди инициаторката, която да направи среща по женски с момичетата, а не чакай някоя от дружките ти да организира това вместо теб. Задай си цел така, както си инициативна в професията си, да бъдеш не по-малко дейна и в личния си живот. Вярвай ни, ще ти се отрази страхотно и ще си още по-продуктивна след това! Господа, същото важи с пълна сила и за вас! Едно излизане по мъжки може да ви се отрази по-добре, отколкото предполагате.

Повече отговори б) – Балансиращ тип

баланс между работа и личен живот

Изглежда така, сякаш имаш реалистична представа и умееш да балансираш. Така ли е наистина?

В случай, че се справяш добре и знаеш със сигурност, че това е така, а не заблуждаваш себе си и околните, това е чудесно.

В противен случай помисли за това какви дейности можеш да включиш в личния си живот, които да го разнообразят още повече.

Излизаш от офиса, но запътвайки се към вкъщи поглеждаш „за всеки случай“ към пощата, за да видиш дали някой няма да ти драсне със задачка, която е важна. Не е ли обаче по-добре да влезеш в чата и да поканиш половинката на кино вечер и с това да запълниш свободното си време, след като си затворила вратата на офиса? Ние смятаме, че определено е доста по-приятен начин за разпускане. Допълнителен бонус е, че любимият човек ще се зарадва на инициативността и нищо чудно следващият път изненадата да дойде от отсрещната страна. Малките жестове и проява на внимание са много важни.

Повече отговори в) – Общителен тип

общителен тип

Ако някой те попита кое в работата ти е истинският и най-голям двигател за теб сме почти сигурни, че ще отговориш ‘социалните контакти’. И в това няма нищо лошо!

Изглежда ти умееш да извличаш ползи в социален аспект за себе си дори на работното си място, където повечето хора са строго ориентирани към задълженията, които им се поставят и нямат поглед над останалите не по-малко важни неща, каквото е общуването например. Ако знаеш как да имаш успешна кариера и в същото време водиш добър социален живот – имаш поздравленията ни. Продължавай в същия дух!


Идеи и насоки за справяне с работохолизма

Ако всичко около теб ти се струва хаотично и едва ли не все едно си попаднал в лабиринт – няма страшно! Не всичко е толкова черно, колкото ти изглежда!

Ето няколко насоки, които да ти дадат отправна точка от къде да започнеш и как да продължиш. Разгледай нашите начини за справяне с работохолизъм:

Набавяй си достатъчно качествен сън и почивка

Ако извънработно време прекарваш „свободните часове“ в записване на нови курсове за повишаване на квалификацията и това е един непрестанен процес е време все някога да дадеш малко пауза. Няма нищо лошо в това човек да учи постоянно, но не и когато това е за сметка на времето, в което трябва да почива качествено.

Увери се, че си набавяш необходимото време за сън. И като казваме ‘сън’ имаме предвид времето, в което действително спиш и умът и тялото ти отпочиват.

Това, че си си легнал навреме, но си го прекарал във въртене из леглото с блуждаещи мисли какво предстои за следващия работен ден е много далеч от дефиницията за качествена почивка. В такъв случай е по-добре да станеш, да погледаш някой забавен филм, или да прочетеш релаксираща книга с ненатоварващо съдържание, дори и да послучаш успокояваща музика, а след това да си вземеш топъл, отпускащ душ и чак тогава да си легнеш отново, пред това мъчително въртене, което не прави нищо друго, освен да те стресира допълнително.

Кажи „чао“ на дигиталния свят и се потопи изцяло в реалния

Живей тук и сега, а не с телефон в ръка. Нито пък пред телевизора, компютъра или лаптопа.

Затоври временно всички устройства, които те вкарват във вируталния свят и заживей в реалния. Може да са едни 30 минути на ден, но задължително си ги открадни. При това само за себе си. А как ще ги прекараш?

  • Можеш да излезеш на разходка. Сигурно знаеш, че ходенето пеш крие страхотни ползи. Открадни си ги.
  • Можеш да съчетаеш полезното с приятното като отидеш в кухнята и приготвиш любимия си сладкиш, който да споделиш с хората, които обичаш.
  • Също така можеш да се отдадеш на бързо ‘спа’ изживяване без да запазваш час и губиш време в предвижване. Просто си вземи душ без да бързаш, използвай любимата си козметика, а след това си запали свещ и направи от любимия си чай, който да отпиваш докато отмаряш след дългия работен ден. Дължиш го на себе си.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси свързани с работохолзъм

За да изпадне човек в каквато и да било зависимост зад това се крие опит да се задоволи определена друга психологическа потребност на дадения индивид. Това означава, че ако нещо в личния живот, социалните контакти или друг тип лично пространство куца, то е възможно даденият човек да търси удовлетворение в професионалния си път. По този начин, докато избягва проблемите си в реалността, той се потапя в служебните си ангажименти, изпълнението на които освен удовлетвореност му носят и финансова стабилност.
Едни от най-често срещаните симптоми на пристрастения към работата си човек включват работа в и извънработно време, както и поставяне на главен приоритет работата пред личните нужди и потребности. Често пъти работохолиците са обсебени от желанието си за успех в професията, която практикуват и е възможно тази мания да ги е завладяла до толкова, че те да коментират единствено и само неща, свързани с професията, защото единствено това ги вълнува истински.

Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Какво се оказа в крайна сметка? Работохолик ли си?

Какъвто и да е резултата, със сигурност може да бъде коригиран. В крайна сметка ако човек работи прекалено много, това може да се окаже също толкова непрепоръчително, колкото и другата крайност. За да си напомняме, че балансът е важен във Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“ се опитваме да качваме често подобни материали като този. Можеш да се присъединиш към нашата страхотна общост, ако желаеш.

Сподели ни в коментар под тази тема своето мнение. Ако искаш да разгледаш и други материали свързани с работа и развитие в професионален план, тук в сайта ни има достатъчно такива. Пожелаваме ти приятно четене!

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(3) Comments

  1. Никола says:

    Да си работохолик е лошо, а да си лентяйн по-добре ли е? Не ме разбирайте погрешно, схващам идеята, че крайностите не са хубаво нещо. Обаче аз лично смятам, че е 100 пъти по-добре мъжът вкъщи да е отдаден на работата си, в противен случай почва да мисли за глупости. И жените да не си мислят, че ако мъжът им не е работохолик ще е на 100% отдаден на тях и семейството. Нищо подобно. Такива типажи са или геймъри, които не можеш да ги отлепиш да станат от компа, или парти типове, които са все навън с приятели, или ходят по жени и се чудят каква глупост да извършат.

  2. Моника says:

    Според мен всеки човек в един или друг етап от живота си може да залитне и да стане работохолик. Причината най-често се крие в личните пропуски в социален живот и не само.

  3. Галена says:

    Аз съм много пристрастена към работата си, макар да осъзнавам, че не е здравословно. Често след работно време оставам да доработвам, през уикендите пак хвърлям по някой и друг поглед на мейли и кореспонденция с клиенти. Като цяло трудно разграничавам работното си време, от извънработното такова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: