Грижа за мама За мама

Справям ли се достатъчно добре със своето новородено бебе?

справям ли се достатъчно добре с новороденото си бебе

Новородено и родителство – толкова много емоции! Особено ако е за първи път, шансът този въпрос да се прокрадне в съзнанието ти е много голям. Справям ли се достатъчно добре с новороденото си бебе? Какво още мога да направя за своето новородено? Как да се справям още по-добре? Давам ли най-доброто, на което съм способна? Все въпроси, чийто отговор търсим в следващите редове.

Съдържание на страницата „Справям ли се достатъчно добре със своето новородено бебе?“

  1. Мама за първи път
  2. Майчини терзания
  3. От какво действително има нужда бебето?
  4. Въпроси и отговори относно терзанията на майката дали се справя с грижите по своето новородено бебе 

Какво да правя, когато се съмнявам в майчинския си инстинкт поради липсата на опит?

Съвсем естествено, ако за първи път си майка, да се запиташ дали правиш нещата „както трябва“. Съвети валят отляво и дясно и не си сигурна дали ти помагат, или те объркват още повече. Дали успяваш да чуеш собствения си майчински инстинкт от толкова много инструкции? Имаш ли такъв? Наистина може да се почувстваш объркана с появата на бебето у дома и това, че за първи път минаваш по този път. Успокой се. Никой не се е родил научен.

Напълно естествено е да си леко объркана и дори притеснена в началото. Увереността ти ще се появи с течение на времето. Опитът идва с практиката. Ще видиш, че всеки нов ден ще ти донася по някое ново предизвикателство, но ти ще ставаш все по-добра със справянето.

Освен това винаги можеш да се допиташ за съвет до майка си или добра приятелка, която е минала през същото. В днешно време има достатъчно информация. Пазарът е залят с книги на различни тематики, свързани с родителството. Не е нужно да превръщаш дома си в библиотека. Не, че има нещо лошо, просто вярваме, че с времето реакциите ти ще се усъвършенстват дотолкова, че само с един поглед ще разбираш какво иска бебето. Нищо, че сега ти се вижда невъзможно.


Как да успокоя майчиното си сърце и да накарам ума си да спре да ме тормози с въпроси?

тревожно майчино сърце и как да го успокоим

Всъщност такива терзания може да има всяка майка. Дори тази, която има две или повече деца. Да, реално има малко повече увереност, но при нея могат да възникнат друг тип тревоги. Дали отделя достатъчно грижи за всяко дете? Дали е достатъчно добра майка за децата си всъщност? Ей такива едни въпроси като нищо могат да блуждаят из съзнанието на всяка една жена, която има дете/деца. Как обаче да накараш съзнанието си да замлъкне? Или поне да спре да те съди толкова строго?

Съвет 1: Малките неуспехи не те правят лоша майка за твоето новородено

Бебето ти ще премине през различни периоди. Един от тях са коликите. Някои бебчета имат доста неприятни неразположения. Съответно бебенцето ти може да е доста неспокойно и ревливо, докато отминат.

Това, че в такива моменти не винаги успяваш да успокоиш бебето не те прави майка, която не се справя с грижите за новороденото си. Понякога не всичко е в твоите възможности. Има периоди, които просто трябва да отминат.

Съвет 2: Липсата на сън може да обостри реакциите ти

Може би по принцип си изключително търпелива личност. Сигурна си, че нещо трудно би могло да те изкара извън контрол.

Непрекъснатият бебешки плач в съчетание с липсата на достатъчно качествен сън обаче изкарват неподозирана страна у теб. Виждаш, че ставаш доста лесно раздразнителна. Емоционалността ти е повече от изострена.

Може да се случи да не издържиш на напрежението и да направиш или кажеш неща, които в нормална ситуация не би направила. Просто дишай. Във всеки възможен момент, в който бебето спи – лягай и ти. Домакинската ти работа не е по-важна от наваксването с недоспиването. Разходката навън може да се отложи и за по-късно. Първото и най-важно е ти и бебето ти да сте максимално отпочинали.

Съвет 3: Бебето не върви с упътване

Много често, особено когато новороденото плаче неутешимо, близките също като теб се чувстват безпомощни и могат да започнат да те обстрелват с въпроси и предположения.

Примерите могат да са много, но да речем „сигурно е гладно“ (нищо, че си го нахранила само преди половин-един час).

Или пък „сменен ли е памперсът?“ (макар, че отлично знаеш, че това е едно от първите неща, които си направила и проверила само преди малко).

Като нищо директно да те попитат „сега за какво плаче?“ (сякаш трябва да знаеш във всеки един момент какво причинява дискомфорт).

Всички знаят, че бебетата не вървят с упътване и може би си чувала израза „бебе не се гледа по учебник“. Истината е, че особено в първите няколко седмици е напълно в реда не нещата да не си наясно какво точно провокира бурните реакции у малкото човече. Това не значи, че не се справяш с гледането на детето си. Значи просто, че тепърва тръгваш по път, който е непознат както за теб, така и за това малко същество, което се чувства объркано и няма как по друг начин да го изрази, освен чрез плача си.


Първите нужди на бебето като новородено

първите нужди на бебето като новородено

И все пак, има някои основни неща, за които можеш да следиш поне в първите няколко дни, когато си объркана и още не наясно какво провокира плача у новороденото.

Някои от нещата по-долу може да ти се струват очевидни, но вярвай ни, особено ако ти се случва за първи път е съвсем в реда на нещата понякога да изключваш дори за на пръв поглед елементарни неща, като:

Топло / Студено 

Ако на бебето му е твърде горещо или обратното – прекалено студено, единственият начин, по който да те алармира да промениш температурата около него е именно чрез плача си.

Кричините моменти за това са особено преди, по време на и след взимане на дущ. Увери се, че температурата на стаята, в която събличаш и обличаш новороденото е подходяща. Особено в първите дни се старай процедурата по къпане да не е твърде продължителна.

Друго важно, което да предвидиш е температурата на водата. Когато приключите с рутината по къпане, следва максимално бързо да облечеш новороденото, което може малко по-трудно да се климатизира.

Настрана от къпането, друго важно е температурата на стаята. Ако навличаш бебето твърде много и се поти, има риск от претопляне. Не прекалявай с количеството дрехи. Другата крайност също не е за предпочитане. Ако крайниците или нослето на бебчето са студени може да го простудиш. Нещо, което със сигурност не искаш.

Съобрази температурата на околната среда с подходящо облекло, с което детето да се чувства комфортно. Материята на дрехите също е от значение.

И последно от категория „топло / студено“ е температурата на млякото за кърмачета. Ако кърмиш бебето си – чудесно, това притеснение ти е спестено. В случай, че използваш адаптирано мляко за хранене обаче, прочети внимателно инструкциите на опаковката. Съобрази температурата на водата така че млякото да е нито студено, нито твърде горещо.

Увери се, че памперсът е сух

Може и да е очевидно, но създай си навик да проверяваш какво е състоянието на памперса максимално по-често. По този начин едно, че ще елимнираш дискомфорта, който бебето чувства, когато памперсът е препълнен и второ, минимизираш риска от подсичане.

Глад

Дали млякото, което бебето ти получава е достатъчно като количество?

Още в родилното си получила напътствия за това какво количество мляко трябва да получава бебето на дневна база. В съвременните препоръки напътствията за хранене на новородено са да се храни на всеки 3 часа с определено количество милилитри мляко (в случай, че използваш формула). Ако кърмиш най-вероятно ще бъдеш посъветвана отново да храниш новороденото си на всеки 3 часа или на поискване.

Дали обаче количеството храна, което твоето новородено бебе получава, е достатъчно? Има няколко индикации, които подказват за това, че бебето ти е нахранено.

– Индикация 1

Заспива веднага след като се нахрани. Особено при новородените това е един от сигналите, че се е заситило и успокоило. Ако обаче много скоро след като уж е заспало се събуди със силен, неутешим плач, всъщност опитай да го дохраниш.

– Индикация 2

След като се е нахранило, твоето новородено просто отказва да продължи да се храни.
Не е нужно да си настоятелна и да го караш да преяжда, защото в противен случай шансът да повърне приетото излишно количество мляко е доста голям.

Жажда

Ако все още не е дошло време за следващото хранене, а мъничето е неспокойно, може би има нужда просто от малко водичка, с която да утоли жаждата си.

Иска близост 

Това, че твоето новородено бебе плаче, а всички останали нужди са му припокрити, може би просто означава, че иска да усеща близостта ти. Какво по-естествено от това бебето да плаче за прегръдката на мама?

Иска да спи

Новородените имат нужда от доста почивка. Особено през първите седмици нищо чудно малкото човече да изкарва много кратки интервали на будуване. В случай, че не уловиш сигналите за сън, които то започне да издава като например прозяване, леко недоволство и търкане на очички с ръце, нищо чудно да изпуснеш момента и твоето новородено съкровище да изпадне в силен, неутешим плач, заради това, че е преуморено и просто иска да поспи.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси свързани със справям ли се достатъчно добре с новороденото си бебе

Със сигурност от болницата ще те посъветват какъв режим да спазваш. В повечето случаи хранения с мляко на 3 часа е честа практика за създаване режим на хранене на новородено бебе.
Много индивидуално спрямо нуждите на детето. При всички положения повече от 2-3 часа не е добре новороденото да остава с един и същ памперс. Това означава, че за едно денонощие може да смениш около 8 памперса (в случай, че ги сменяш на около 3 часа).
От болницата ще те инструктират как се увеличава порцията в милилитри спрямо нуждите на бебето. Имай предвид, че ако храниш детето си с адаптирано мляко - това е лесно да се проследи. В случай, че кърмиш бебето, може да се налага дохранване, ако новороденото не суче ефективно и заспива бързо на гърда.
Някои консултанти по кърмене съветват да следиш още за първите прояви на унасяне и да не допускаш бебето да заспива, тъй като тогава по-трудно ще го разбудиш и рискуваш да е раздразнено. Това, което може да правиш е да масажираш леко около вратлето или ключиците, така че да го подканиш отново да продължи с храненето.
Специалисти по кърмене съветват около 10-15 минути от едната и още 10-15 минути от другата гърда. Целта е да участват активно и двете гърди в процеса по хранене при всяко хранене, за да не се получават големи интервали, в които гърдите да се препълват с кърма.

Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Напълно нормално е да имате съмнения. Всяка една майка го е изпитвала на гърба си.

Хубаво е обаче, когато знаете, че не сте сами. И действително не сте. Във Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“ сме се събрали арсенал от прекрасни мами, които взаимно си помагат и подкрепят. Добре дошли сте да се присъедините към нас.

Ако желаете, можете да споделите в коментарите под темата, какви са били вашите чувства и емоции по време на този период от майчинството. Също така можете да разгледате и другите ни статии свързани с майчинството и се надяваме, че ще намерите още полезни материали. Приятно четене!

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(7) Comments

  1. Христина says:

    Особено при първо бебче е напълно нормално майката да се чуди справя ли се не се ли. Всъщност истината е, че и с второто не е по-малко притеснително и всичко ти е като за първи път.

  2. Мира says:

    Винаги. Всяка майка трябва да го знае. Справя ли се – да, винаги!

  3. Дейзи says:

    Моето бебе тъй като е на кърма се изхожда на всяко хранене и просто няма как да не сменям памперс на повече от 2 часа макар, че често съветват да се оставя през нощта

  4. Лили says:

    Може би един от наистина най-трудните, но и неповторими моменти в живота на всеки родител са именно първите месеци с новордено. Трудностите и изпитанията задължително трябва да бъдат споделени минимум между двамата партньора. В още по-добрия сценарий ако има някоя баба или дядо на помощ, или леля, вуйчо, калеко, стринка – още по-добре. Но в никакъв случай, при никакви обстоятелства един човек не бива да се нагърбва сам самичък да обгрижва едно толкова крехко създание, каквото е новороденото. Колкото и да си повтаряш, че ти е необходимо търпение, в един момент нямаш ли помощ и подкрепа в минимум един друг възрастен, можеш да рухнеш, а всички знаем, че в такъв момент това е най-малко подходящото нещо.

  5. Лара says:

    Кърменото бебе е прекрасно да издържа интервали от 3 часа, но истината е, че не всяко кърмаче успява и доста често не устисква до третия час. Особено в първите седмици, това, което аз съветвам всички майки, които идват на консултациите ми, е да предлагат гърда толкова често, колкото е необходимо. Да, разбирам, че има жени, които биват укорявани за това, че „бебето ги използва вместо биберон“, но кърменето в действителност не само дава храна на новороденото, а и ги успокоява. Така, че мили мами, не обръщайте никакво внимание на това кой какво казал, кой какво рекъл. Веднъж е новородено – няма цял живот да суче, така че наслаждавайте се на всеки миг с бебето си и хич да не ви интересува какво са казали другите.

  6. Сиси says:

    хубави насоки особено за нови родители

  7. Амели says:

    Леко притеснение ме обхващаше всеки път, в който бебето започваше да плаче, макар че си е нещо съвсем нормално. И въпреки това, бих искала да го отбележа, защото именно като осъзнавах колко абсурдно е това, което ме тревожи, това ме караше да се чувствам още по-неспособна, а не е трябвало. Сега разбирам, че е нещо нормално, така че ако и друга мама се припознава да знае, че не е сама.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: