Грижа за мама За мама

Следродилна депресия и как да се справим с нея?

следродилна депресия и как да се справим с нея

Следродилна депресия е нещо, за което рядко се говори. Всъщност по-често това, което се чува е:

„Сигурно си много щастлива? Настъпи най-хубавият етап от живота ти.“

Това са думи, които почти всяка родилка чува от познати, непознати, близки, приятели, роднини или иначе казано почти от всички. Съвсем естествено е хората да правят такова заключение, когато знаят, че след раждането на малкото бебче вече сте си у дома и новият живот с новородено е вече факт. Със сигурност въпроса „как си“ е далеч по-подходящ, защото предполага някакъв отговор от твоя страна за това какво изпитваш ти. Когато обаче отсреща всеки споделя предположението колко щастлива си ти, как най-хубавият период в живота ти е тук, а в същото време ти си обвзета от други мисли и чувства това може да бъде малко стресиращо. Чудиш се как да споделиш, че далеч не ти е толкова щастливо? Да споделяш ли изобщо и ще те разбере ли някой? Точно в момента не ти е до укор и наставления от типа „стига си се оплаквала, я се стегни“.

За тези трудни моменти, за които рядко някой дръзва да сподели ще си поговорим в следващите редове. Защото е прекрасно всичко да е розово, щастливо и безоблачно, но уви, в живота не винаги е точно така.

Съдържание на страницата „Следродилна депресия и как да се справим с нея?“

  1. С какво се характеризира следродилната депресия?
  2. Как да я разпознаем?
  3. Как да се справим със следродилната депресия?
  4. Въпроси и отговори относно следродилната депресия

Какво представлява следродилната депресия?

същност на следродилна депресия

Както всички други състояния и това се характеризира с определени проявления. Както подсказва името, този тип разстройство на настроението се случва именно след като раждането е преминало. Майката се прибира с бебето вкъщи и дали заради недоспиването, дали заради това, че бебето почти неперестанно плаче и трудно успява да го успокои или пък заради това, че не смогва да намира време за себе си и елементарни битови нужди, жената започва да изпитва силни чувства с негативна нотка към новото си ежедневие.

Може да чувства безпокойство заради страх от това, че не се справя с новата си роля на майка. Оттам могат да възникнат въпроси от рода „аз достатъчно добра майка ли съм“ и ако не срещне подкрепа в страна на близките си това чувство на тревожност може да се задълбочи. Жената може да започне да крие емоциите, които я връхлитат с цел да не срещне укор от страна на семейство, познати, приятели. Чувството на безпокойство, смесено с умората от недоспиването може да започнат да влияят на живота на жената по много негативни начини. Когато това състояние се неглижира, следродилната депресия може да навлезе в много дълбоки фази, при които необходимостта от навременно лечение да се окаже дори животоспасяваща.

Важно:

Имайте предвид, че ако депресията е дълбока, могат да се породят дори мисли за смърт или самоубийство. Ето защо не бива да се неглижира дори началната форма на следродилната депресия, а мерки трябва да се вземат своевременно за да не се стига до толкова сериозни и животозастрашаващи ситуации.


Симптоми на следродилната депресия

симптоми на следродилна депресия

Едни от най-често изпитващите чувства, която жена, страдаща от следродилна депресия изпитва са:

  • тъга
  • празнота
  • отчаяние
  • безсилие
  • тревога
  • безпокойство
  • раздразнителност

Често пъти те са съпроводение с някой от следните симптоми:

  • често плачене без конкретна причина
  • изпитване на гняв и яд дори от напръв поглед дребни неща
  • нарушения в съня, които не са предизвикани от лисата на режим на новороденото – жената може да е твърде сънлива, или обратното – да не може да заспи спокойно, дори когато бебето спи
  • липса на концентрация
  • трудно запомняне на неща, свързани с ежедневието
  • апатия дори към любими до преди това дейности
  • промяна в начина на хранене – прекомерно, системно преяждане или загуба на апетит
  • изолация – жената започва да страни от контакти с околните
  • трудно изграждане на емоционална връзка с новороденото
  • постоянни съмнения за това доколко добре се справя в грижите към бебето
  • чувство на страх за живота на новороденото
  • мисли за самонараняване
  • труден контрол над емоциите
  • мисли за нараняване на бебето
  • мисли за самоубийство

Освен това следродилната депресия може да нанесе вреда и в чисто физически аспект като се прояви в:

  • често главоболие
  • стомашни разстройства
  • пориви за гадене
  • повръщане
  • мускулни болки

Важно:

В случай, че имате по-сериозен симптом или можество от горепосочените симптоми, непременно направете консултация с психолог или психиатър. Само той би могъл да разграничи дали страдате от следродилна депресия или следродилна тъга.

Какво представлява следродилната тъга?

Това е състояние, при което майката изпитва чувство на безпокойство и умора, но симптомите са много леки и отминават сами в периода на седмица, две след като са се появили. Жената успешно преминава през това състояние без необходимост от медикаментозно лечение. 


Начини за преодоляване на следродилна депресия

В зависимост от степента на следродилната депресия, тя може да бъде повлияна чрез разговори и споделяне с помощта на психолог или друг специалист, отговорен за въпросите, касаещи психичното здраве. Той може да успее единствено и само чрез метод на съветване да направлява мислите на майката да вървят в посока, различна от тази, която следродилната депресия оказва.

Ако състоянието е по-задълбочено и единствено и само по преценка на лекаря, може да бъде назначено лечение с медикаменти, които да въздействат върху химичните съединения на мозъка, отговорни за настроението. Имайте предвид, че лечение с антидепресанти и какъвто и да било вид медикаментозна терапия е строго забранено да се извършва чрез самолечение, защото можете да нанесете по-сериозни нарушения, отколкото да си помогнете.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси свързани със следродилната депресия и как да се справим с нея

В зависимост от това колко е сериозна и кога е започнало лечението, срокът може да варира от няколко седмици или месеци, а при много тежки случаи - години.
Отново в зависимост от степента ако е по-лека, може да се излекува чрез разговор с психолог или друг специалист по психично здраве или при по-тежките случаи с медикаментозна терапия.
Всъщност да. Макар и рядко, самото разстройство може да се отключи още в периода на бременността.
За разлика от следродилната депресия, следродилната тъга продължава до 1-2 седмици, след което отшумява без да е необходимо да се приемат лекарствени продукти за справяне със състоянието.
Първото и най-важно нещо е да я подкрепите. Не се подигравайте, не омаловажавайте състоянието, отменете жената в домакинството, грижите за бебето и я окуражете да потърси помощ от специалист.

ВАЖНО:

Настоящата статия има информативен характер. В случай, че вие или ваша близка страда от следродилна депресия, консултацията със специалист е силно препоръчителна. Бъдете отговорни и не неглижирайте това сериозно състояние.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

През това неприятно изживяване можете да преминете, но не сама. Нито е нужно точно в този момент да бъдете героиня, нито е необходимо да се подлагате на нещо такова.

Вместо това потърсете помощ в близки, а също ако състоятнието е по-сериозно се обърнете към лекар специалист, който ще ви помогне с адекватни насоки. В случай, че искате да споделите нещо с нас и нашата общност, то Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“ е мястото, където коменираме и други подобни теми. В случай, че можем да ви бъдем полезни, бихме били много щастливи и сме насреща.

Също така под тази статия има секция с коментари. Чувствайте се свободни да споделите своите емоции и мисли. Освен този материал, в сайта ни сме подготвили и други теми свързани с майчинството, които са максимално разнообразни, за да обхванат широк спектър от проблеми, интереси и други. Надяваме се, че ще откриете отговорите на всички онези въпроси, които имате в съзнанието си.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(7) Comments

  1. Ивет says:

    Следродилната депресия е много сериозен проблем, за който трябва да се говори и търси помощ от специалист

  2. Деси says:

    По мое време нямаше толкова много информация както сега и ужасно съжалявам. Сега съм сигурна, че ако имах повече знания щях да премина по-лесно и по-бързо през този период.

  3. Кремена says:

    Разходките навън на чист въздух на мен много ми помогнаха да мина по-леко през този не толкова лек период

  4. Лидия says:

    Да престанат хората да предполагат как трябва да се чувства родилката и да се поинтересуват в действителност. Такива неща като „трябва да си“, „сигурно си“ – няма нужда

  5. Петя says:

    Много е опасна и коварна следродилната депресия и трябва да се взимат мерки навреме докато има възможност да бъде овладяна

  6. Дани says:

    Случаят от преди по-малко от 24 часа с изчезналата млада майка от столицата е показателен колко сериознa е следродилната депресия. Слушах репортажа по Нова в новините, където споменват, че се издирва Биляна от София и сърцето ми се разкъсва. Горката женичка, кой знае какво преживява тя, семейството и двете мъничета.

  7. Йони says:

    много е важно да се говори за това състояние

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: