Време за мама За мама

Втори триместър от бременността – Какви промени настъпват?

втори триместър на бременността и какви промени настъпват

Втори триместър се задава! Ето, че сте вече по средата на своето вълнуващо пътешествие. Успешно зад гърба ви е първият триместър от бременността и донякъде бихме могли да кажем, че можете да си отдъхнете, ако това изобщо е възможно. Преминали сте някои основни рутинни изследвания и прегледи, други предстоят да бъдат извършени. Някои от неприятните симптоми съпътстващи бременността вече може би са зад гърба ви. Изправени сте пред ново предизвикателство, а именно вторият триместър. Какво трябва да знаете за него, разказваме по-долу.

Съдържание:

  1. Полезно
  2. Кога стартира и приключва втори триместър от бременността?
  3. Въпроси и отговори за втори триместър от бременността
  4. Любопитно

Полезна информация за втори триместър от бременността

Ние от „Мама и Дама“ смятаме, че прочитайки тази статия ще:

⭐ се запознаете доста добре с детайлите около този период от бременността, както и обичайните му особености

⭐ преминете мислено през целия втори триместър и ще се запознаете с това какво ви очаква през следващите няколко седмици

⭐ намерите конкретни отговори на често задавани въпроси относно втория триместър от бременността

⭐ научите интересни факти, които може би не сте знаели до момента относно този етап, през който предстои да преминете

Поставяме начало на нашето пътешествие, така че да започваме!


Начало и край на втори триместър

Със старта на 13 г.с. се бележи началото на втория триместър, а в 27 г.с. – краят. В този промеждутък предстоят някои важни прегледи, тестове и изследвания, за които вашият акушер гинеколог ще ви уведоми.

Някои основни правила като повече почивка, правилно и здравословно хранене и избягване на стрес, безсъние и претоварване продължават да важат с пълна сила и през този триместър.

И ако през първия ви се е случвало да „забравяте, че сте бременна“, сега вече едва ли ще ви се случи.


Какво е обичайно през втория триместър от бременността?

След като е преминало чувството на отпадналост и сънливост от първия триместър, сега отново се чувствате като старата версия на себе си, с някои важни промени, които са настъпили.

Вече най-вероятно сте усетили или тепърва предстои да почувствате първите ритничета на вашето бебе. Определено вълнуващ момент, който всяка бременна очаква с нетърпение и се чуди дали е възможно да пропусне първия път. Грантираме, че няма как да го пропуснете или объркате.

Освен всичко вълуващо, вече по всяка вероятност са ви съобщили дали очаквате момиче или момче.

В редовете по-долу ще разгледаме как се развива вашето мъниче седмица по седмица.


Преглед на това как преминава периодът от 13 до 27 гестрационна седмица

Седмица 13 – Плодът започва да уринира (Бебето е с големината на лимон)

втори триместър 13 г.с.

Да, правилно прочетохте. Червата на вашето бебе са се успешно съединили в коремната му кухина с пъпната връв. От нея бебето ще си набавя основни и важни хранителни вещества. През 13 седмица плодът започва да образува урина. Нейното освобождаване се случва в околоплодната течност.

Седмица 14 – Вече е ясно дали ще си имате момиче или момче (Бебето е с големината на портокал)

втори триместър - 14 г.с.

След като вече сте се уверили, че всичко с развитието на вашето бебе е наред, следва да се оставите емоциите да ви завладеят, макар че всички съветват да запазите спокойствие. Със сигурност се вълнувате да разберете пола на своето дете. Добрата новина е, че през тази седмица истината ще излезе наяве.

Седмица 15 – Развитието на бебето продължава с пълна сила (Бебето е с големината на круша)

втори триместър 15 г.с.

Важните процеси по развитие на скалп, както и това скелетът да се развива в кости, стават видими при преглед с ултразвук. Все още е от изключително значение да се грижите за себе си, защото вашето бебе усеща много добре емоциите ви през цялото време.

Седмица 16 – Движенията на бебето стават видими при преглед с ехограф (Бебето е с големината на авокадо)

втори триместър - 16 г.с.

Очичките на мъничето ви се отварят и започват да извършват плавни и постепенни движения, а неговите уши са достигнали почти окончателното си разположение. Ако лекарят ви покаже с ехограф бебето това, което ще успеете да видите, са неговите движения. Може би ще останете приятно изненадани от координацията на малкото човече.

Седмица 17 – Жизненоважни функции са наход (Бебето е с големината на голяма глава лук)

втори триместър - 17 г.с.

Както може би сте чували, мазнините под кожата осигуряват енергия и спомагат за поддържане на правилния топлинен баланс. Това е и следващата важна задача, която предстои за организма на малкото човече, което расте вътре в утробата ви. През тази седмица неговите нокти ще започнат своето развитие.

Седмица 18 – Гласът ви вече е доловим за вашето бебе (Бебето е с големината на краставица)

втори триместър - 18 г.с.

Знаете, че много съвременни изследвания насърчават пренаталната комуникация или иначе казано това да разговаряте със своето бебе още докато е в утробата ви. И ако на някои майки им се вижда странно да си говорят сами, от тази седмица могат да бъдат сигурни, че тяхното бебе ги чува. Ушите на мъничето се виждат добре отстрани на главичката, а то успешно долавя звуците от бушуващата ви кръв, туптенето на сърцето и не случайно дотолкова свиква с тях и му действат успокояващо, че след раждането много родители продължават да пускат „бял шум“ на своето бебе особено докато го приспиват.

Седмица 19 – Кожата на бебето се покрива със специално вещество (Бебето е с големината на манго)

втори триместър - 19 г.с.

Както добре сте чували, природата отлично се е погрижила за всичко, включително защитата на вашето мъничко бебе. В тази седмица неговата кожа ще се покрие от верникс казеоза. Това е веществото благодарение на което деликатната бебешка кожа ще бъде предпазена.

Седмица 20 – Отчетливите движения на малкото човече са напълно доловими (Бебето е с големината на сладък картоф)

втори триместър - 20 г.с.

Някои майки, особено тези, за които първата бременност е вече зад гърба им, успешно долавят движенията на мъничето още преди да е настъпила 20 г.с. Ако обаче за вас това е първа бременност, то със сигурност с трепет очаквате онова заветно почукване отвътре, с което малкото ви съкровище ви казва „здравей“. През тази седмица ще можете да го усетите, при това съвсем ясно.

Седмица 21 – Бебчето става все по-пухкаво (Бебето е с големината на банан)

втори триместър - 21 г.с.

В тази седмица вашето малко слънчице продължава да наддава още повече на тегло. Това със сигурност може само да ви радва, а и кой не обича пухкави малки бебета?! Освен това то вече може да поглъща течности, включително и тази, която се намира около него. Активността на бебчето става все по-осезаема.

Седмица 22 – Бебето е покрито от лануго (Бебето е с големината на папая)

втори триместър - 22 г.с.

Думата идва от латински и означава пух. През тази седмица от втория триместър малкото човече е покрито именно с това фино и пухкаво мъхче, което има по кожата на всяко новородено и което опада до раждането на мъничетата. Функциите на ланугото са да извършва терморегулация, да предпазва кожата на новороденото и да отговаря също така за хормоналната регулация.

Седмица 23 – Вашето бебе сформира свой уникален пръстов отпечатък (Бебето е с големината на морков)

втори триместър - 23 г.с.

Нали знаете, че всеки човек има отличителен пръстов отпечатък! Е, в тази гестрационна седмица се формира именно той. Освен него, очичките на мъничето се движат изключително бързо, на езика предстои да образува вкусови пъпчици, а кожата на бебето е набръчкана и с розово-червеникав цвят.

Седмица 24 – Косичката на бебето е в период на растеж (Бебето е с големината на царевица)

втори триместър 24 г.с.

Някои бебчета се раждат с мъх по главата, други с доста буйна коса. Всичко е въпрос на ген, но именно в 24 г.с. косата на главата на бебето започва своя растеж. Към основната задача на развитие, вашето бебе има още две, а именно да се събужда и заспива отново.

Седмица 25 – Бебето разпознава гласове от външната среда (Бебето е с големината на патладжан)

втори триместър - 25 г.с.

Тези, които често говорят с бебето, най-вероятно ще са във възторг да научат, че именно през тази седмица е възможно да получат „отговор“ от бебето. То естествено няма да отговори с човешки глас, но когато долови познат звук и е в будно състояние, може да ви отвърне с потупване или друго движение.

Седмица 26 – Важна седмица за белите дробове на мъничето (Бебето е с големината на тиква „спагети“)

втори триместър - 26 г.с.

Ноктите на бебето са напълно развити, а белите дробове имат за задача да произвеждат веществото сърфактант. То е от изключително значение и има функция да регулира повърхностното напрежение.

Седмица 27 – Край на втори триместър (Бебето е с големината на зелка)

втори триместър - 27 г.с.

През тази седмица нервната система на малкото човече, както и неговите бели дробове имат за задача да продължават да узряват.

Развълнувани сте да преминете към последния етап? Можете да видите какво ви очаква през финалния трети триместър от бременността и какво остава да се формира у бебчо. Със сигурност тръпнете за дългоочакваната среща, но има още време до тогава.


Въпроси и отговори

Даваме отговори на често задавани въпроси относно втори триместър от бременността и настъпващите с него промени.

❓ Колко време продължава вторият триместър от бременността?

💬 Периодът на втория триместър от бременността е от 13 г.с. до 27 г.с.

❓ Какви важни изследвания предстоят през втория триместър от бременността?

💬 Освен фенталната морфология, която е толкова дългоочаквана, вашият личен акушер-гинеколог ще ви назначи и други рутинни изследвания, свързани с даване на кръв и урина, като за всичко останало ще ви разясни по време на женските консултации, провеждащи се в лекарския кабинет.

❓ Възможно ли е да имам втърдяване на корема през втория триместър?

💬 Възможно е, а това най-вероятно са бракстън хикс контракции или т.нар. фалшиви или подготвителни контракции. Все пак съобщете на гинеколога си, за да е наясно.

❓ Кога ще започне да ми личи, че съм бременна?

💬 Обикновено между 16 – 20 г.с. коремчето започва да става видимо не само за вас, но и за околните.

❓ Кои са симптомите, които съпътстват втория триместър от бременността?

💬 Това е строго специфично, но най-често срещаните са крампи на краката, болки в гърба, втвърдяване на корема, разширени вени, поддуване на ръцете и краката и проблеми със съня.


Любопитни факти относно втория триместър от бременността

Знаете ли, че…

✅ колкото повече се доближавате до раждането, толкова по-голяма е вероятността да имате нужда да смените сутиена си с нов, който е по-голям, тъй като през втория триместър гърдите при повечето жени значително уголемяват размера си;

✅ повишеното отделяне на хормона прогестерон може да е причина за неприятните киселини, които съпътстват не една и две дами именно през тези седмици от бременността;

✅ лактацията и производството на кърма започват появата си именно през втория триместър от бременността, което е и причината за по-уголемения бюст;

Какво мислите за тези факти и можете ли да кажете, че сте съгласни и отговарят и на вашата ситуация?


ВНИМАНИЕ

Текущият материал в никакъв случай не замества проследяването на бременността ви и редовното посещаване на женски консултации при вашия акушер-гинеколог.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Освен в сайта, теми със сходен характер споделяме и в социалните ни мрежи. Каним ви да посетите Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където ще сме щастливи да коментираме заедно. Присъединете се към нас!

Естествено, социалните мрежи не са единственото място, на което можете да изразите своето мнение. Под тази статия има коментарна секция, в която имате възможност да изкажете всичко онова, което смятате, че би било полезно на други жени, преминаващи през втория триместър. А още вълнуващи теми свързани с 9-те месеца от бременността ще откриете в специалния ни раздел, към който оставяме линк. Там обръщаме внимание не само на отделните триместри, но и на процеса на раждане, както и всичко, което следва от момента, в който малкото човече се появи на бял свят.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(21) Comments

  1. Дияна says:

    Ще си имам момиченце!!! Днес разбрах и прочитайки статията просто не се стърпях да споделя радостта си!!!

    1. Дияна, честито!
      Нека малката госпожица расте здравичка, а на Вас лека и спокойна бременност. Екипът на „Мама и Дама“ изпраща виртуални прегръдки и за двете ви, мили момичета!

    2. Пепи says:

      Честито!
      Надявам се, че бременността преминава спокойно.

  2. Аманда says:

    Успех на всички мами!

  3. Полезна информация, благодаря

    1. Здравей, Тея!

      Радваме се, че си намерила това, което ти е било необходимо.

      Поздрави,
      екипът на Мама и Дама

  4. София says:

    С първата ми бременност четях от 100 места и това единствено ме объркваше. Ето затова сега с втората си бременност си подбирам един източник. Може би съм и по-спокойна, защото вече съм минала по този път, вярно е и това. Но от друга страна ви благодаря, че освен неща за бременността качвате и други материали, с които да се развличам. Определено имам нужда и по този начин не се натоварвам да мисля глупости.

  5. Малина says:

    В началото на втория триместър съм и всички неща около тази ми бременност са ми много интересни, макар че съм бременна за трети път.

    1. Здравей, Малина!

      Честит имен ден!
      Носи името си със здраве и бъди много щастлива.
      Пожелаваме ти лека бременност и пухкаво, сладко бебче на финала.

      Поздрави,
      екипът на Мама и Дама

  6. Лора says:

    Хем си в средата, хем вече почваш да бързаш за срещата. Наистина магично.

  7. Катя says:

    по средата на приключението наречено бременност

  8. Кали says:

    Мисля, че всеки триместър има своите особености и чар, но вторият определено ми беше най-лек и спокоен

  9. Амели says:

    вълнуващо е

  10. Ивон says:

    ах, този втори триместър – за първи път точно тогава усетих и ритничетата на бебчо

  11. Поля says:

    Адаптацията вече я има, в началото първия триместър бях по неориентирана

  12. Милена says:

    Ех, какви хубави спомени имам от този период

  13. Мирела says:

    тъкмо влизам в този триместър и съм нетърпелива за всичко, което предстои

    1. Лека и спокойна бременност Ви желаем, Мирела!
      Всичко ще бъде наред!

      Поздрави,
      екипът на „Мама и Дама“

  14. Тереза says:

    Имах леко прокървяване или по-скоро като зацапване именно през втория триместър, което няма да скрия, че ме притесни доста. Оказа се, че слава Богу са просто по-слаби капиляри и с прием на рутаскорбин нещата си дойдоха на място. Но спряганият най-често за най-спокоен триместър, на мен лично ми донесе ужасно притеснение. Освен това и контракциите ми, макар и фалшиви, доста се засилиха, та сега пия по две таблетки три пъти на ден магнезий, предписан ми от моя АГ. Според него с магнезия нещата би следвало да се оправят, защото имам доста болезнени крампи особено нощно време.

  15. Николета says:

    по средата на пътешествието сякаш е най-приятно

  16. Много е хубаво, че разглеждате седмица по седмица какво се случва

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: