Време за мама За мама

Трети триместър от бременността – Какво следва?

трети триместър от бременността и какво следва

Трети триместър, здравей! Ето, че вече си тук!

А какво да очакваме? За какво да внимаваме? Как да сме максимално подготвени за това, което предстои?

Съдържание:

  1. Полезно
  2. Кога започва и финализира последният трети триместър от бременността?
  3. Въпроси и отговори за трети триместър от бременността
  4. Любопитно

Полезна информация за трети триместър от бременността

Смятаме, че за да сме максимално изчерпателни е добре да старираме най-напред с ползите, които ще имате, прочитайки тази статия:

⭐ ще разберете всички характерни особености за последния триместър от бременността

⭐ преминаваме една по една от финалните седмици на това вълнуващо 9-месечно пътрешествие

⭐ даваме отговори на популярни въпроси относно трети триместър от бременността, които вълнуват голяма част от бъдещите майки

⭐ споделяме интересни факти, част от които може би все още не знаете

Първи триместър премина, втори е вече зад гърба ни, а трети е на дневен ред – да го разгледаме и да се запознаем отблизо!


Начало и край на трети триместър

Ето, че сте на финалната права!

Последният триместър настъпва от 28 г.с. и продължава до 40 г.с.

Имайте предвид, че някои жени раждат по-рано, още с навлизането в деветия месец, а други преносват. Съветваме ви да не натоварвате съзнанието си с мисли покрай това кога мъничето ще се появи на бял свят.

Със сигурност нетърпението е огромно, но не бива да прераства в притеснение. Вместо това отделете време да прегледате например багажа за болницата и да се подготвите спрямо изискванията, които имат. Всяка частна акушер-гинекологична болница или държавна такава има различен списък със задължителни и препоръчителни неща за взимане в болничната стая за престоя ви, така че най-добре е да се свържете с желаната от вас и да попитате.


Кои са обичайните проявления, които се случват през последния триместър от бременността?

Минали сте толкова дълъг път. Успешно преминалият втори триместър от бременността, който също ви се струваше може би бавно отминаващ ето, че вече е зад гърба ви. В този последен триместър това, което със сигурност ще ви направи впечатление е колко повече време за почивка ви е необходимо, за да възстановите силите си. Естествено това е напълно в реда на нещата.

Относно понатрупалите се вече килограми не бива да се притеснявате. Още с раждането на детето ще свалите една част от тях, а другата – заради безсънието и дългите разходки с количката навън.

Освен ако нямате изрична забрана от лекаря си, продължавайте с ежедневните разходки на въздух, колкото и кратки да са към този момент. Движението е полезно както за вас, така и за слизането на бебето и подпомагане процеса на раждане в последствие.


Преглед на това как протича финалният период на бременността от 28 до 40 гестрационна седмица

Седмица 28 – Минимизира се рискът от увреждания, при настъпило преждевременно раждане (Бебето е с големината на маруля)

трети триместър - 28 г.с.

Вече споменахме, че някои бебета са по-нетърпеливи и успяват да изненадат родителите и лекарите доста по-рано от очакваното. Естествено, че колкото по-напред във времето се отложи, толкова по-добре, но дори да реши да се роди през тази седмица, стига да имате нормално протичаща бременност и бебе, което се развива с нормално тегло и ръст, шансът за оцеляване без риск от увреждане, е достатъчно висок в 28 г.с.

Седмица 29 – Костите на вашето новородено са напълно развити (Бебето е с големината на глава карфиол)

трети триместър - 29 г.с.

Макар и напълно развити, имайте предвид, че в тази седмица костите на бебето са все още меки.

Седмица 30 – Червените кръвни клетки в костния мозък стартират образуването си (Бебето е с големината на цвекло)

трети триместър - 30 г.с.

Много важна седмица за червените кръвни клетки, които започват да се образуват в костния мозък именно сега. Друг интересен факт за 30 г.с. е това, че вашето мъниче отваря широко очи през много голяма част от времето.

Седмица 31 – Нервната система продължава да се развива (Бебето е с големината на кокосов орех)

трети триместър - 31 г.с.

Сложните процеси в организма на бебето продължават да работят с пълна сила и в 31 г.с. температурата на тялото, която се регулира от централната нервна система, е вече под нейн контрол.

Седмица 32 – Ланугото намалява (Бебето е с големината на връзка целина)

трети триместър - 32 г.с.

Започналото мъхесто покритие наречено лануго се появява през 22 г.с., а през тази пък стартира нов процес, който спомага за намаляването му. Освен това белите дробчета макар и не готови напълно, стартират практиката да извършват жизнено важната функция дишане.

Седмица 33 – Светло и тъмно са вече известни понятия за вашето бебе (Бебето е с големината на тиква)

трети триместър - 33 г.с.

Ако до преди тази седмица мъничето не е било запознато със светлината, която достига до него през вашия корем, то в 33 г.с. това ще се промени.

Седмица 34 – Ноктите покриват пръстите на бебето (Бебето е с големината на ананас)

трети триместър - 34 г.с.

Освен малки сладки пръстчета, вашето бебе в 34 г.с. си има вече и нокти. Техният интензивен растеж продължава и през последните няколко седмици от последния триместър на бременността.

Седмица 35 – Пухкавото бебе продължава да става все по-пухкаво (Бебето е с големината на връзка манголд)

трети триместър - 35 г.с.

Нали знаете какви сладки гънки имат бебетата по ръчичките и краченцата – в 35 г.с. теглото на мъничето започва да се увеличва с все по-бързи темпове.

Междувременно вие продължавайте да се движите винаги, когато ви е възможно и се чувствате добре. Знаем, че някои неразположения по време на бременност са доста демотивиращи, но не отлагайте. Разходката на чист въздух ще ви се отрази добре.

Седмица 36 – Бебето става една идея по-тромаво (Бебето е с големината на връзка кейл)

трети триместър - 36 г.с.

Онова малко пъргаво човече от преди няколко месеца вече заема доста повече пространство. Съответно завъртанията и много активните движения е съвсем в реда на нещата малко да се позабавят.

Естествено продължавайте да следите за сигнали от вашето бебе, за да сте спокойни, че всичко е наред. Просто имайте предвид, че бебето заема значително повече пространство от преди в амниотичната торбичка.

Седмица 37 – Органите на нормално развиващото се бебе вече могат да функционират сами (Бебето е с големината на пъпеш)

трети триместър - 37 г.с.

Чували сте, че до определен период от време, бебето може да се завърта, за да застане в правилна позиция за раждане. Поговорете с вашия акушер гинеколог, който ще ви разясни каква е позата на вашето бебе, за да сте спокойни относно предстоящото раждане, което впрочем е все по-близо. И като заговорихме за него, бебетата родение през 37 г.с., развиващи се с нормални темпове, имат напълно развити органи, които могат да функционират самостоятелно.

Седмица 38 – Ланугото е опадало изцяло (Бебето е с големината на малка диня)

трети триместър - 38 г.с.

В 38 г.с. ланугото е изпадало от кожата на бебето, което впрочем вече е развито напълно. Вашето мъниче и неговият мозък естествено продължават да растат след като то се роди, но към тази гестрационна седмица, то е развило всичко, което му е необходимо, за да се роди напълно нормално.

Седмица 39 – Важната роля на плацентата продължава и през тази седмица (Бебето е с големината на джакфрут)

трети триместър - 39 г.с.

Може би знаете, че плацентата снабдява с антитела вашето бебе. В 39 г.с. това продължава, за да може именно те да му помогнат да се справи успешно с инфекциите след неговото раждане.

Седмица 40 – Датата на раждането е почти настъпила (Бебето е с големината на малка тиква)

трети триместър - 40 г.с.

Вече казахме, но това, че в учебниците и медицинската литература, бременността е 40 г.с. съвсем не означава, че не е нормално раждането да настъпи седмица-две преди или след датата, посочена като термин. При всички положения пътешествието е към своя дългоочакван край, а на вас ви предстои най-вълнуващата среща – тази с вашето бебе. Пожелаваме ви леко, безпроблемно и спокойно раждане и пухкав финал!


Въпроси и отговори

А сега ще видим някои често задавани въпроси относно трети триместър от бременността и ще дадем отговори, които надяваме се, че ще ви бъдат полезни.

❓ Има ли трета фетална морфология през последния триместър от бременността?

💬 Да, третата фетална морфология е незадължителна, но силно препоръчителна, за да сте спокойни, че всичко с бебето е наред, особено толкова близко до неговото раждане.

❓ Време ли е да се ориентирам към търсене на педиатър за новороденото?

💬 Силно препоръчително, особено за големите градове в страната. Там записването за специалисти детски педиатри става след раждането на детето, но с предварително обаждане до педиатъра, за да е подготвен да включи новороденото към списъка с пациенти.

❓ Как да различа подговителните от истинските контракции?

💬 Подговителните контракции са нерегулярни. Да, коремът ви ще се стегне, втвърди, но след това ще се отпусне. При контракциите, които са предвестници на започващо раждане, това е тъкмо обратното. Те са през определени интервали от време и не спират каквото и да правите. И да, дори да ви е за първи път, действително не можете да ги сбъркате.

❓ Нормално ли е да се уморявам толкова често?

💬 В третия триместър от бременността е съвсем в реда на нещата да имате нужда от повече почивка и по-често. Вслушвайте се в сигналите на тялото си и няма да сгрешите.

❓ Колко време по-рано да подготвя багажа за родилното?

💬 Въпрос на личен избор, но съветът ни е да не чакате последния момент, защото кога точно ще се роди бебето – решава то. В края на осми, началото на девети месец е добре вашият багаж да е готов.

❓ Какво да взема с мен в багажа за родилното?

💬 Всяка болница има различни изисквания и неща, които подсигурява. Най-добре е да проверите какво е положението в избраната от вас, като се обадите или попитате на място.


Любопитни факти относно трети триместър от бременността

Знаете ли, че…

✅ почти 90% от новородените не се раждат на термин, посочен от проследяващия акушер-гинеколог, а около 2 седмици преди или след датата на термина;

✅ в последния триместър бебето разпознава отлично гласа на майка си още докато е в утробата;

✅ около началото на третия триместър е много вероятно позата ви по време на сън да се промени и ако до преди това сте обичали да спите по гръб, сега да изпитвате известни затруднения, което е напълно нормално;

Имахте ли представа за тези неща? Наблюдавате ли подобни закономерности и при вашата бременност?


ВНИМАНИЕ

Текущата публикация в сайта „Мама и Дама“ не замества женските консултации и проследяването на бременността ви при вашия акушер-гинеколог.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Искате да научите още? За допълнително ексклузивно съдържание посетете Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме материали като този. Заповядайте! Нека обсъждаме заедно.

В случай, че предпочитате да коментирате тук в сайта на „Мама и Дама“, можете да оставите своето мнение в раздела с коментари под тази статия. Ще сме ви благодарни, тъй като вярваме, че всяко мнение е важно и може да бъде от полза на друга бременна дама, която преминава през това вълнуващо 9 месечно пътешествие. Ако искате да прочетете още информация не само свързана с бременността, но и теми за раждане и всичко, което ви очаква, когато малкото човече се появи, то в сайта ни има доста полезна информация, която споделяме с вас. Ще се радваме да сме ви полезни.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(17) Comments

  1. Силвина says:

    Най-лекият за мен от трите триместъра

  2. Тити says:

    Най-бързо отминаващото време. Сега като се върна назад, мисля, че краят на осмия, началото на 9 месец е един вълшебен период. У дома си си, в трепетно очакване на тази важна среща, като в същото време все още имаш времето да се настроиш за това, което предстои.

  3. Ивана says:

    Остават ми няколко седмици до термин и вече с нетърпение очаквам срещата с малкото човече

  4. Мира says:

    Полезна информация, благодаря

    1. Привет, Мира!

      Щастливи сме, че информацията, която сме подготвили и представили в този материал е била полезна за теб.

      Поздрави,
      екипът на Мама и Дама

  5. Константина says:

    Ох, остава ми по-малко от месец до термин. Направо вече не издържам. Измарям се, а имам неща за отмятане. В същото време сутрин съм като някоя кукувица и още към 5 съм вече будна. Нямам идея тренировка и подготовка за бъдещия бръмбъзък ли е това, обаче честно казано вече ми се иска да излиза.

  6. Лори says:

    Леко бременеене на всяка бъдеща мама и леко раждане!

  7. Силвия says:

    Още малко и щастието ще е в ръцете ни

  8. Мина says:

    На финалната права, където има една дума

  9. Петра says:

    още малко и не остана

  10. Поля says:

    С какъв сантимент и умиление си спомням последните 40-45 дни преди термина. Това беше времето, в което излязох в болничен преди раждането и всяка сутрин вместо да бързам за работа, започвах деня си наспана, закусвах вкусно докато гледам любимо предаване и пиех кафе на спокойствие слушайки подкаст и гладейки дрешки за бебко. После следваше разходка, време за четене на книжка, вечер гледах любим филм или забавно предаване. Ах, сладки времена!

  11. Пламена says:

    9 месеца трепет и очакване за най-важната среща

  12. Марияна says:

    Не знам дали съм забравила как е било по време на предните ми две бременности, но сега се чувствам доста по-уморена по време на третия триместър. Изморявам се от на пръв поглед не особено трудоемки неща, които върша. Примерно бебешките дрешки ги гладя вече трети ден по ред на почивки, защото кръстът започва да ме боли много, ако седя права повече време.

  13. Славина says:

    на финалната права нетърпението ми вече почва леко да се изчерпва и не знам заради хормони ли е, но е факт

  14. Магдалена says:

    Сякаш, чак най-накрая в този триместър, успях да преодолея притесненията, които имах от преждевременно раждане и т.н. мисли, които не напускаха съзнанието ми в предните два триместъра.

  15. Сияна says:

    нямам търпение вече да вляза в третия триместър

  16. Марта says:

    след третия триместър идва и най-вълнуващата среща

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: