Неразположения по време на бременност – опредлено доста неприятни, но за съжаление, често пъти неизбежни.
Най-хубавото нещо в живота на всяка жена е именно моментът, когато знае, че носи в себе си своето бъдещо дете. Но както знаете всичко в живота е баланс. Така, че този дългоочакван и вълнуващ момент е придружаван от някои неразположения, които може да не са особено приятни. При някои жени се изразява в съвсем леки, бързо отшумяващи симптоми, които не се отразяват на ежедневието на дамата. Други обаче, нямат този късмет.
Съдържание:
- Полезно
- Как определяме най-често даден дискомфорт като неразположение?
- Въпроси и отговори за неразположенията по време на бременност
- Любопитно
Полезна информация относно неразположения по време на бременност
Ние от „Мама и Дама“ искаме да представим накратко какви ще са ползите за вас, прочитайки тази статия:
⭐ представяме неразположенията във всеки един триместър
⭐ правим разграничаване на отделните типове неразположения, както и каква е честотата им
⭐ изброяваме различни начини за справяне с неразположенията вследствие на бременност
⭐ описваме как може да различните типичен симптом на бременността от нещо по-сериозно, изискващо лекарски преглед и консултация със специалист акушер-гинеколог
⭐ даваме отговори на едни от популярните въпроси, които касаят неразположенията по време на бременност
⭐ споделяме любопитни факти, които може да са интересни дори за бъдещия татко;
Да започваме вече, какво ще кажете?
Кога можем да говорим, че даден симптом е в следствие на неразположение заради бременността?
Има някои много характерни симптоми, които колкото и неприятни да са, за съжаление просто трябва да се изтърпят и да отминат.
Когато организмът на майката започва да се грижи за зараждащия се в него живот, напълно нормално е да има някои осезаеми промени, които майката да чувства по различен начин. Често пъти тези изменения, които настъпват в хормоните и не само, карат бременната жена да се чувства не най-добрата версия на себе си. Макар и неприятно, трябва да се знае, че това е нещо, което не трябва да притеснява бъдещата мама. Не малка част от жените в един или друг етап имат подобни оплаквания.
Първият триместър
Да започнем от самото начало. Характерно е през първия триместър на бременността оплакванията да са най-много. Тогава организмът се напасва към новата си функция, която ще изпълнява цели 9 месеца. Съответно това е и моментът, когато голяма част от неразположенията излизат на повърхността, а бременната не винаги е напълно подготвена за това.
Вторият триместър
Ето, че достигаме и до втората част от това вълнуващо 9 месечно пътешествие. Най-общо казано, вторият триместър от бременността е периодът, който не малка част от бременните спрягат като „златната среда“ и не случайно. Дискомфортът от първите три месеца е вече отминал, като в същото време бебето е все още мъничко и не натежава толкова много. Естествено не е изключено и през този триместър да имате оплаквания, но като цяло се счита, че са значително по-малко.
Третият триместър
Ето, че стигнахме и до него! Последният трети триместър в повечето случаи е придружаван от по-затруднена подвижност, заради нарасналото тегло на малкото бебе, околоплодните води и не само. Възможно е да имате и подготвителни контракции, които да усещате като стягане на корема, което допълнително да ви тревожи. Също така е възможно задържане на вода. Друго характерно за последният етап от бременността е честото посещение на тоалетната, тъй като бебчето е достатъчно голямо и притиска пикочния ви мехур.
Както виждате във всеки един от триместрите на бременността може да има определени неразположения, които не са нещо притеснително. Предстои да опишем подробно кои са неразположенията, които са характерни за периода, когато една жена е бременна.
Типове неразположения по време на бременност
Със сигурност не съществува универсален списък, който да обхване всички оплаквания, които бременните имат през отделните триместри. Причината за това е, че всяка бременност е уникална сама по себе си. Дори една и съща жена, два пъти бременна, може да съобщи за различен тип оплаквания. Ето кои са едни от най-често срещаните видове неразположения по време на бременност:
Често срещани
- сънливост
- отпадналост
- умора
- обострено обоняние
- гадене от миризми
- пориви за гадене
Срещащи се при част от бременните
- повръщане
- тъпо чувство на болка в гърба и кръста
- киселини
- леки коремни спазми
Появяващи се при по-малка група бременни жени
- хемороиди
- проблеми с чувствителни зъби
- кървене на венците
- поява на стрии
- образуване на целулит
- нехарактерно изсушаване на кожата
- прекомерно омазняване на лице и коса
- чуствителни гърди
- неконтрулируем глад за нехарактерни вкусове и храни
- покачване на телесното тегло
- поява на пъпки
- прекоменрно изпотяване
- изтръпване на краката
- често ходене до тоалетната
- проблеми със съня
- поява на тъмни петна
Както вече споменахме, най-вероятно оплакванията са поне още толкова, колкото споделените по-горе, но пък едни от най-често срещаните са именно тези, които изброихме.
Работещи техники за справяне с неразположенията в следствие на бременност
Естествено каузата не е изгубена и все пак можете да тествате различни трикове, които да облекчат дискомфорта. Съветваме ви обаче да се посъветвате с акушер-гинеколога, който проследява бременноста ви, в случай, че искате да изпробвате нещо, за което не сте сигурни доколко безобидно всъщност е.
Взимане на отпускащ душ
Тук правим важното уточнение, че докато сте бременна е добре да избягвате твърде горещата вода. Взимайте си душ с нормално топла вода, която да е приятна и да ви отпусне дали след дълъг и натоварен ден, дали просто за да разпуснете.
Слушане на релаксираща музика
Имайте предвид, че музиката освен да подобри настроението ви, може да ви накара и да се отпуснете чисто физически. Полегнете, пуснете си любима песен или някаква приятна мелодия, която знаете, че ще ви успокои. Оставете съзнанието ви да се изчисти.
Хранене на често и по малко
Особено в първия триместър, когато сиптомите за гадене са твърде обострени, е добре да избягвате двете крайности, а именно – гладуване или преяждане. Когато оставите организма си по-дълго време без храна, чувството на гадене е възможно да се обостри още повече. Прекомерното хранене също не е за предпочитане, защото освен, че ще ви е тежко, може отново да се появи порив за повръщане. Най-добре е на малки порции, често през целия ден, да хапвате по-леки и здравословни храни. Така и вие, и детето, ще си набавяте необходимите витамини и минерали от храната, която консумирате.
Наблягайте повече на водата
Може би знаете, но по-добра напитка от чистата вода няма.
Естествено, че няма нишо лошо от време на време да се поглезите с натурален сок от прясно изцеден плод, но за предпочитане е плодовете да ги консумирате цели. Относно чайовете – имайте предвид, че сега през бременността, някои билки са непрепоръчителни и е добре да ги избягвате.
Ако страдате от киселини, някои бременни споделят, че газираната вода е средството, което им е помогнало да се справят с тях. Други споделят, че обикновена сода бикарбонат е свършила същата работа, без да рискуват да раздразнят гърлото или стомаха си заради газираното.
Разходки на чист въздух с почивки
Освен ако нямате изрично предупреждение от вашия проследяващ лекар, че е по-добре да лежите, то тогава разходка на чист въздух би ви се отразила добре. Естествено, съобразете с времето отвън. Когато условията за това не позволяват, то по-добре не рискувайте. В крайна сметка е важно разходката да ви донесе наслада, а не да се притеснявате дали няма да ви е прекалено студено или тъкмо обратното – твърде горещо.
Когато излезете навън, нека да е в парка или на място с повече зеленина. Мръсните и шумни булеварди не са точно това, което ви е необходимо в момента, а и като цяло. Добре е да си правите и по-чести почивки, за да не се преуморявате.
Начини да разграничим нормалните неразположения и дискомфорта от нещо, по-сериозно, изискващо лекарски преглед
Ако виждате, че дискомфортът, който изпитвате, не ви влияе твърде много на нормалното ежедневие и успявате да се справите, посредством безпопасни методи за овладяване, то няма нужда да ходите до лекарския кабинет всеки път, когато дискомфортът от това естество отново се появи.
Естествено, ако чувствате силна или остра болка, повръщането не е еднократно, отказвате да се храните и организмът ви е изтощен, непременно споделете това с вашия гинеколог. Няма нужда да търпите. Има достатъчно методи, които са съвместими с периода, през който преминавате в момента.
Спрямо оплакванията, които имате, лекарят ще ви назначи нужната терапия, която да облекчи максимално състоянието ви.
Неразположения през бременността – кога е моментът, когато дискомфортът преминава?
Този въпрос за съжаление няма единодушен отговор.
Както знаете всяка бременност протича по различен начин. Това означава, че при някои жени първият триместър може да премине неусетно и без допълнителен дискомфорт, за сметка на другите два, например. Или обратното – през първия триместър симптомите да са по-обострени, а след това да няма и следа от оплакване.
Някои бременни имат по-лека бременност. Други, за съжаление, не могат да се похвалят със същия късмет. Какъвто и да е вашият случай, не губете кураж. Когато ви е трудно или не се чувствате добре – почивайте и мислете за бебето си, четете неща за него и се зареждайте с позитивни мисли. Знайте, че когато го прегърнете в ръце, ще забравите за целия дискомфорт, който сте изпитвали през деветте месеца, докато е било в утробата ви.
Въпроси и отговори
Има ли още неща, за които се чудите? Тук сме събрали част от често задаваните въпроси свързани с неразположенията по време на бременност.
❓ Кои са най-честите неразположения по време на бременност?
💬 Силно болезнени и чувствителни гърди, болки в кръста и коремната облас, силно обоняние, повишен апетит, чувство на отпадналост, гадене и повръщане са едни от най-често споменаваните симптоми, които жените отчитат в началото на своята бременност.
♡
❓ Нормално ли е докато съм бременна вагиналното течение да е по-силно от обикновено?
💬 При някои бременни се наблюдава такова явление. Имайте предвид обаче, че течението не трябва да е придружено с чуствтво на дискомфорт в интимната област.
♡
❓ Свързана ли е бременността с проблеми със съня?
💬 Понякога да. Някои бременни често стават, за да ходят до тоалетна, тъй като плодът притиска пикочния мехур. Други усещат твърде силно ритничетата на бебето, а те често пъти са най-активни, когато бременната е в покой.
♡
❓ Отслабва ли имунитетът по време на бременност?
💬 Да, възможно е да се случи, затова е важно да се храните разнообразно, набавяйки си различни витамини, както и да избягвате твърде пренаселени места, особено по време на грипния сезон.
♡
❓ Възможно ли е да се получи кървене на венците в следствие на бременността?
💬 Да, затова е добре да използвате максимално мека четка за почистване на зъбите, както и по-щадяща паста, без агресивни съставки.
♡
❓ Крампите задължителни ли са за по-напредналата бременност?
💬 Не, но за съжаление голям процент от бременните жени страдат от тях. Обсъдете това с гинеколога си. Възможно е да се дължат заради липса на магнезий.
♡
❓ Възможно ли е да има спад в теглото по време на бременност?
💬 Абсолютно възможно, особено през първите месеци, когато някои бременни страдат от по-засилено гадене и липса на апетит.
♡
❓ Какво да прави бременната ако страда от запек?
💬 Също друг доста неприятен дискомфорт, който може да се облекчи чрез приемане на повече течности, по възможност вода, както и хранене с храни, богати на фибри.
♡
Любопитни факти относно неразположения по време на бременност
Знаете ли, че…
✅ по време на бременността някои жени получават по-тъмни или по-светли петна по кожата, като тази пигментация може да се появи по различни области от тялото;
✅ неприятното гадене всъщност е начин на тялото да предпази бременната и плода от консумацията на определени вещества и храни, които могат да се окажат неблагоприятни;
✅ Някои мъже изпитват същите симптоми като тези на бременната си партньорка – този феномен, наричан още „мъжка бременност“, а понякога и с шеговитото „бременните татковци“, всъщност представлява синдромът на Кувад, при който със започване на първия триместър при жената, нейният партньор е толкова силно привързан, че също започва да съпреживява усещанията на бременната. Не е изключено да се случи и с друг близък до бременната.
А вие бяхте ли наясно с тези неща?
ВНИМАНИЕ
Моля, имайте предвид, че текущата статия е с чисто информативен характер. Тя не замества разговор с проследяващия ви акушер-гинеколог, в случай, че имате сериозно неразположение, което изисква допълнителни мерки. Екипът на „Мама и Дама“ не препоръчва да се самолекувате, особено през периода на бременността, когато във вас расте нов живот. Бъдете отговорни към собственото си здраве и това на вашето бъдещо дете.
Харесвате нашето съдържание?
Искате ли да продължим да коментираме теми като тази заедно и в социалните мрежи? За още ексклузивно съдържание посетете Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме любопитни материали. Станете част от нас!
Отделно под тази тема, в раздела с коментари от потребители, можете да споделите дали вие сте имали или имате някакви неразположения по време на бременността. Стискаме палци да сте от късметлийките, които не усещат какъвто и да било дискомфорт. А в случай, че ви се четат още статии за бременност, то имайте предвид, че екипът ни се е погрижил да ви подсигури още полезна информация. Желаем ви прекрасни 9 месеца, изпълнени с хубави емоции и преживявания!
Бременна съм за трети път и мога да потвърдя, че е на 100% вярно това, че една с една бременностите не си приличат. С първото ми дете лежах почти през цялото време. При втората ми бременност даже не разбрах, че съм бременна. На моменти, без майтап, изключвах тъй като не ми беше ама изобщо лошо. Чак се чудех как е могло през първата бременност да лежа. И сега с трета бременност си припомних. Гаденето през първия триместър е нищо в сравнение с тебестта, която изпитвам сега през третия. Уморявам се, постоянно ми се спи, будя се често в същото време, защото ми се пишка през половин час. В чудо съм се видяла.
Толкова силно болезнени гърди не съм имала дори по време на най-гадния ми ПМС. Първият триместър не знам, но първите две седмици не знаех как да се обличам без да изпитвам болка и меко казано дискомфорт.
Някой да вземе да заключи хладилника у нас с катинар 😀 Майтапа настрана, ям не като за двама, ами поне за трима. Такъв апетит не съм имала и през пубертета, а тогава се тъпчех наистина много.
Много е важно да не се сдухвате и да не забравяте, че това е просто период, за който след време ще си спомняте с умиление
Пожелавам на всички бременност като моята. През трите триместъра нямах оплаквания, работех до последно, дори накрая лекарят ми се майтапеше с мен, че ако не е отпуска преди самото раждане, най-вероятно ще родя в офиса 😀
всичко минава и заминава, така че момичета стискайте зъби
По време на моята бременност много ми помагаше сутрин на гладно топла вода и малко лимон. Хем ми беше свежа и подтискаше гаденето, хем ми беше необходима, за да започна деня добре хидратирана
Най-досадно ми беше постоянното посещение на WC. Имах чуството, че на всеки кръгъл час припкам да пишкам особено през последните 2 месеца от бременността ми.
Две бременности, при първата даже и не разбрах, че съм бременна (както се казва), обаче втората ме довърши. Нон стоп гадене и не рядко позивите за повръщане си преминаваха в чисто повръщане. При това по време на цялата бременност. Страшно беше.
Първият и началото на втория триместър при мен бяха съпътствани с повечко неразположения като умора, сънливост, гадене. В средата на втория триместър пък се появиха крампите и докато не ми изписаха по-голяма доза магнезий съм се будила от ужасни крампи в жабките. И при третия тримесър накрая пък беше задъхването и бързото уморяване при продължително ходене.
това гадене просто ще ме довърши…….