Нов екип, нова работа, ново служебно място – все различни предизвикателства. Не бива да те плашат обаче. Когато вече си преминал през по-трудната част, а именно да избереш работа, която да ти подхожда и да работиш с удоволствие, то попадайки на новото работно място първото, за което трябва да си спокоен е, че си човек, който ще подходи с желание към новите си задачи. А това не е никак за подценяване. Въпрос на време е да се приобщиш и към новите си колеги. Ние помагаме с това процесът да се ускори колкото се може по-бързо.
Съдържание на страницата „Как да се впишеш бързо в новия екип?“
- Насоки как и откъде да стартираш в новата работна обстановка?
- Съвети и идеи за бързо приобщаване в нов екип
- Въпроси и отговори относно как да се впишеш бързо в новия екип
Подготовка преди запознанство с нов екип
Най-вероятно ако компанията е по-голяма в различните форуми и сайтове за работа ще има коментари. Прочети какво казват бивши, настоящи и бъдещи служители на фирмата. По този начин освен, че ще разбереш какво е всеобщото мнение, но също така ще успееш да доловиш и какви са настроенията. Така предварително, без да е нужно да правиш каквото и да било, ще си горе долу наясно каква е работната среда, в която предстои да попаднеш.
Освен това, можеш също:
- да се запознаеш добре с правилника за работа и работния график;
- да избереш облекло, което да съответства на работното място и да изглежда адекватно;
- да си дружелюбен и усмихнат, когато началникът или някой от колегите ти те представи пред останалите за първи път;
- да изслушваш внимателно насоките и инструкциите, които ти се дават и ако е необходимо, да си водиш записки, за да не пропускаш важни детайли;
- да се постараеш да запазиш максимално спокойствие, осъзнавайки, че преди всичко си човек и е нормално в началото да ти е необходимо известно време, докато се приспособиш към новите хора, новото място и работа;
Как да станеш част и да бъдеш приет в новия екип на работа?
Да се впишеш бързо в новия екип на работа не бива да ти се струва сложна задача. Нищо страшно не те очаква и е хубаво да си с позитивна нагласа, за да преминеш през този етап максимално леко.
Поставянето на граници е нещо необходимо
Да си дружелюбен и учтив е едно, но да споделяш всяка своя мисъл и емоция, било тя и много позитивна – е нещо съвсем различно. Особено, когато говорим за работното място. Никой не казва да бъдеш дистанциран от останалите. Но и поставяне на ясни граници между личен живот и професионален е от първостепенно значение.
Нещата, които се случват в личния ти живот са си за теб и най-близките ти. Някои хора успяват да завържат приятелства на работните си места, в което няма нищо лошо. Важно е просто да споделяш неща, които засягат единствено и само работния процес, без да се увличаш в подробности, които биха могли да се разтълкуват погрешно.
Овладяване на емоциите
Проява на професионализъм е на работното място да си балансиран и най-вече спокоен. Ако усещаш, че емоциите надделяват е по-добре да замълчиш и да се успокоиш, преди да кажеш или направиш каквото и да било. Често пъти, когато сме афектирани допускаме грешки, които можем да прескочим, ако си дадем време. Когато сме емоционални сме склонни да изричаме и правим неща, които могат да се използват не в наша полза.
Ако има някакъв проблем на работа, или е възникнал конфлик с някой от останалите от екипа е важно да се опитаме да изясним ситуацията, без да нападаме, обиждаме, квалифицираме отсрещния. Запазването на самообладание ще изиграе ключова роля за по-плавното и разумно излизане от подобни ситуации.
Почивката е също толкова важна, колкото и работата
Най-доброто, което би могъл да направиш е, когато си на работа да си съсредоточен единствено и само върху нея, а когато е почивният ти ден, след работно време или просто си в отпуск, да умееш да разпускаш и да не мислиш за ангажиментите на работното място.
По този начин успяваш да презаредиш батериите си и връщайки се на работа имаш много повече сили и енергия, което ще се оцени подобаващо не само от прекия ти ръководител и шефа, но най-вече от колегите, с които работиш. Никой не харесва сърдитковци на работа.
Бъди полезен на работното си място
Да извършваш по най-добрия възможен начин работните си задължения е нещо, което определено няма да остане незабелязано. Още по-добро впечатление би направило обаче, ако дадеш нещо повече от себе си. Да допринесеш за развитието на работното си място е ключово, ако искаш да бъдеш ценен служител. Колкото повече идеи даваш, толкова по-добре.
Естествено, важно е те да бъдат придружени с конкретен план за изпълнение, а не просто да хвърляш идея след идея, без да си обмислил дали е печелившо или губещо това екипът да отдели време и средства за изпълнението на предложеното от теб.
Научи се да носиш отговорност
Ако не си успял да се справиш с дадена задача, която ти е поставена, не се опитвай да се оправдаеш с другите. Да, работата ти може да е свързана с останалите ти колеги, но това съвсем не означава те да поемат вината. Научи се на колегиалност. Това прави добро впечатление.
Освен това, когато поемаш отговорност за своите действия, макар и да не си се справил, това вдъхва много повече доверие към теб, отколкото ако се оправдаеш с някого от останалите. Задачата така или иначе не е свършена, но прехвърляйки отговорността към друг всъщност даваш и още сигнали, които няма да оставят добро впечатление и за напред колегите ти могат да се отдръпнат от теб.
Съобразявай се, когато работиш с други хора
Всеки един от нас е различен. Всеки има своите изградени навици.
Когато говорим за работна среда и работа в екип обаче е много важно да се съобразяваш с останалите.
Бъди любезен, поздравявай с ‘добро утро’ и завършвай с ‘приятна вечер’. Обръщай се към колегите си по име и спазвай необходимата дистанция, така че да не навлизаш в личното им пространство.
Със сигурност е важно и да се спазва добра хигиена и ред, но това смятаме, че се подразбира и няма да навлизаме в допълнителни подробности, защото вярваме, че всеки човек е наясно с тези неща.
Не се забърквай в интриги
За съжаление в някои офис среди има хора, които са забравили добрите обноски и използват работното място не по предназначение. Не ставай част от тях.
Тези, които обикновено плюят останалите зад гърба им са същите, които ще направят подобно нещо и с теб, когато отсъстваш. Никой не харесва интриганти на работа. Колкото по настрана седиш от такива, толкова по-добре за теб.
Въпроси и отговори
Често задавани въпроси свързани с това как да се впишеш бързо в новия екип
Харесвате нашето съдържание?
Екипната работа е неизменна част от работния процес. Ако си заинтересован от още теми като тази, можеш да получиш информация за тях както тук в сайта, така и на Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също се стремим да качваме полезни материали с подобна насоченост. Добре си дошъл да станеш част от нашата общност!
Интересно ли ти е да научиш и още? Можеш да разгледаш нашите статии свързани с кариера и професионално развитие, където дискутираме и други важни въпроси и теми. Чувствай се свободен да коментираш под всяка от тях, включително и тази, която засегнахме в момента.
ох, много сложна задача, особено ако попаднеш на кофти хора
От другия месец ми предстои да започна нова работа в нов екип и се надявам, че ще успея да се впиша сред тях
Между другото много помага и това да се постараеш да си по-тих в началото. Не е нужно да се харесваш на всички, нито е нужно да изпъкваш с много качества наведнъж. Според мен хората се дразнят на хората на крайностите. Затова по-спокойните, тихи и слушащи хора, според мен по-лесно биха се вписали в нов екип.
Много е важно да се чувстваш приет
или те приемат или не, има екипи, които много предразполагат