Подготовка за интервю – колко малко думи могат да предизвикат вулкан от най-различни емоции. Някои са развълнувани. Други пък са притеснени, трети – мотивирани, а четвърти могат дори да изпаднат в истинска паника. За да не си един от тези, които се поддават на негативните емоции, подготовката за интервюто е изключително важна. Днес ще разбереш защо.
Съдържание на страницата „Как да се подготвиш за предстоящото интервю за работа?“
- Как и откъде да започнеш подготовката?
- Съвети и насоки, които да са ти от помощ преди и по време на интервюто за работа
- Въпроси и отговори относно кандидатстване за ново работно място
Подготовка за интервюто
Има някои важни стъпки, които не бива да пропускаш. Ето и кои са.
Проучване на конкретна фирма
Със сигурност добре знаеш къде отиваш. Може би дори по време на намиране и кандидатстване по обява за работа вече си направил щателно проучване за фирмата, за която искаш да работиш. И все пак може да опресниш знанията си. Започни с това да се опиташ да си „отговориш“ предварително на въпроси, чийто отговори могат да бъдат лесно намерени.
По този начин освен, че ще направиш добро впечатление заради това, че си се поинтересувал, но също така ще бъдеш полезен сам на себе си. Вместо този иначе лесен въпрос, можеш да зададеш друг, чийто отговор ще ти бъде далеч по-ценен за научаване.
Личностна подготовка при кандидатстване за нова работа
Със сигурност си наясно, че прекрачвайки прага на вратата във фирмата, в която ще се провежда интервюто, ти ще си обект на внимание. За да не се притесняваш излишно и по този начин да намаляваш шансовете си за успех е важно да си подготвен.
Поне няколко дни преди интервюто е добре да си готов с всичко, което смяташ, че ще ти е необходимо. Така например документи, знания и други ценни ресурси, които ще са ти нужни.
Не забравяй и за себе си. Приличен външен вид, предствително облекло, богати речеви умения за комуникация са само част от нещата, които са изцяло в твои ръце. Съответно и за които можеш да се погрижиш. А вярвай ни, не са без значение.
Подходи умно
Разгледай още веднъж обявата за работа. Виж кои са нещата, които са важни и които търсят в бъдещия си служител. Отбележи си кои са характеристиките, на които отговаряш и наблегни над тях.
Бърз пример – ако в обявата изрично се подчертава, че на фирмата е необходим човек с добре развити комуникационни умения, то работи над начина си на изразяване. И помни, че балансът е много важен. Очевидно е, че не търсят човек, чийто думи да теглят с ченгел от устата, но със сигурност не им трябва и досаден бърборко, който говори без да влага никакъв смисъл в това, което казва.
Как да кандидатстваш за работа и да направиш добро първо впечатление, така че да бъдеш избран за интервю?
Казват, че по дрехите посрещат, но по ума изпращат. Значи вече се досещаш, че имаме работа минимум на тези две нива. Това от своя страна може да изглежда доста просто, но има своите специфики. Ето и кои са те.
Адекватна и професионална визия
Много е важно да изглеждаш не просто професионално, но и адекватно на мястото, на което отиваш. И тук не говорим само за интервюто за работа. Ако сферата изисква опредлен стил на обличане, то имай предвид, че това със сигурност ще се изисква и в средата, която ще обитаваш в работното си време. Затова убеди се, че разполагаш с достатъчно дрехи, обувки и (ако е необходимо) аксесоари, които да ти дадат комфорта, който ще ти е нужен, за да не мислиш за странични неща, различни от работата.
Същото важи и за теб самия. Едно от нещата, които много хора пренебрегват е прическата. А тя може да промени едно лице както в позитивен, така и в негативен аспект. Естествено грижата за красива и добре поддържана коса не се случва от днес за утре, така че помисли и над това. Същото се отнася и за грима, който нанасяш върху лицето си. Колкото по-ненатрапчив е, толкова по-добре. В случая е добре дамите да се водят от максимата, че по-малкото е повече.
И макар и последно споменато, то също не е никак за пренебрегване. Хигиената е нещо, което вярваме, че всеки един от нас спазва изрядно. Затова единственото, на което ще обърнем внимание е, че след сутрешния душ и тоалет, не по-малко важен е изборът на подходящ парфюм, който е най-добре да бъде едва долоувим и ненатрапчив. Важно е да ухаеш приятно. Имай предвид обаче, че това, което за теб е любим аромат, за друг човек може да води до непоносимост. Поради тази причина „заливането с парфюм“ е нещо, което е добре да избегнеш на всяка цена.
Речеви и комуникативни умения
Естествено, докато си вкъщи е лесната част. Подготовката на перфектното CV е приключила. Идва време за същинската част. Това да имаш добри комуникативни умения е може би едно от наистина ценните неща, които ще ти помогнат не само в работна среда. Правилното изразяване, добре структурираните изречения, гладко протичащата мисъл – това се все неща, които са в твой плюс. Естествено, ако са добре тренирани и развити. В случай, че не са е време да започнеш да работиш над това.
Умение за правилна и балансирана презентация
Това, че си достигнал до този етап е страхотно. Интервюто е твоят шанс да покажеш това, което си описал в своята автобиография.
Много е важно да умееш правилно да се представиш. Отново ще споменем, че балансът е много важен. Едно от нещата, към които е добре да се сремиш по време на своето представяне, е да си положителен, но не по начин, по който да седи престорено.
В зависимост от това каква е средата, в която се намираш, можеш да си позволиш да си усмихнат и вежлив, но е много важно и да прецениш кога „постоянната усмивка“ на лицето ти може да се разтълкува и по грешен начин. Какво имаме предвид? Ето още един пример.
Поканвайки те да влезеш в стаята е моментът, в който можеш да си позволиш лека непринудена усмивка. Тя е добре да е последвана от дружелюбен поздрав, гласящ ‘добър ден’ или ‘добро утро’, в зависимост от това, в коя част на деня се провежда интервюто.
Оттам нататък следва да запазиш позитивната си нагласа. Това обаче съвсем не означава да има върху лицето ти ехидна усмивка нон стоп. Тя не е единственото оръжие, което да покаже, че си положителна личност.
Тук на помощ идват речниковите умения. Много е важно какви думи използваш и как. Ако звучиш монотонно, или в другата крайност – превъзбудено, това може да остави грешни впечатления, въпреки информацията, която поднасяш.
Познаваш ли добре езика на тялото?
- Случвало ли ти се да виждаш човек, към който да си позитивно настроен, макар и да не познаваш от преди това?
- А случвало ли ти се е подсъзнателно, сякаш интуитивно, да усещаш, че друга личност не вибрира на твоите честоти и да предпочиташ да избягваш нейното присъствие?
Не е нужно да си прекарал много време с един човек. Всъщност езикът на тялото започва да говори преди да сте си казали каквото и да било. Тялото издава много повече информация, отколкото това, което излиза като речева комуникация.
Естествено, нормалните реакции на човек трудно биха могли да се подчинят. Има неща обаче, над които имаме контрол.
Така например е много важно да се поддържа зрителен контакт със събеседника, като внимаваме да не изглежда твърде настоятелно и дори заплашително.
Отклонявай поглед в моментите, в които не обсъждате по между си нещо важно. Не гледай втренчено интервюиращия.
В същото време по време на запознанството, както и в моментите, в които представяте себе си или отговаряте на въпросите на интервюиращия, поддържайте постоянен зрителен контакт.
Друго нещо, над което имаме контрол, са „заключените пози“.
Както може би се досещаш, ако седиш със скръстени ръце, завъртян си настрана и не гледаш директно в лицето човека, който провежда интервюто, това със сигурност подсъзнателно ще му даде сигнали, които не би искал да бъдат тълкувани от него. Ето защо изправната стойка и отворените пози са това, на което трябва да заложиш.
Води приятен диалог
Повечето кандидати за работа се явяват и очакват веднага да им се задава въпрос след въпрос, на които да се представят по най-добрия начин. Интервюто за работа не бива да се превърща в изпит. Ти питаш, аз отговарям, следващ въпрос и така до края не е добре протекло интервю за работа.
Опитай се да следваш линията, която интервюиращият задава, но при всяка удобна възможност го включвай в този разговор. Какво имаме предвид?
Задавай уместни въпроси в точното време и по правилния начин. Не чакай да дойде краят на интервюто и тогава да се мъчиш да се сетиш всичко, което си искал да попиташ. Вместо това следи внимателно разговора и използвай възможностите в момента, в който се появят пред теб.
Ето бърз пример.
- Твоята цел:
Интересува те какво точно ще бъде естеството на работа и кои ще са твоите лични задължения на служебното място. - Действия, с които да постигнеш целта:
Когато интервюиращият те попита какви са твоите мотиви да кандидатстваш за конкретната позиция, за която се явяваш на интервю, бъди искрен и разкажи накратко какви са причините.
Когато представиш своите цели, можеш да завържеш диалог и накрая да завършиш с констатация и въпрос като „надявам се, че с моите умения бих подпомогнал развитието на фирмата и ще съм благодарен, ако ми разясните какви ще бъдат моите задачи на работното място, за да успея да постигна максимално най-доброто, на което съм способен за компанията“.
Ето така хем ще получиш отговор на въпрос, който те интересува, хем ще завържеш естествен диалог, който се поддържа и от двама ви, хем ще направиш добро впечатление, че имаш интерес не просто към позицията, за която кандидатстваш, а че искаш да дадеш най-доброто от себе си за просперитета на компанията.
Въпроси и отговори
Често задавани въпроси свързани с как да се подготвиш за предстоящото интервю за работа
Харесвате нашето съдържание?
Както вече разбра, подготовката за интервюто може да ти спести не само нерви, но и да ти донесе това, което искаш – нова мечтана работа. Ако подобни теми са ти интересни и искаш да четеш и още, освен тук в сайта, може да ни откриеш и във Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също се стремим да качваме полезни материали с подобна насоченост. Ще се радваме да те видим и там!
И още нещо допълнително ако си един от тези хора, които искат да знаят и още! В сайта ни има доста статии с професионална насоченост, които са подобни на тази. Имай предвид, че колкото повече обогатяваш знанията си, толкова по-малко възможно е да те „хванат неподготвен“. Ето защо сме се постарали да ти осигурим полезни четива, с които да си спокоен, че няма откъде да те изненадат с нещо непредвидено.
Аз лично наричам интервюто за работа необходимото зло. Зло, защото често пъти качествените кандидати са доста срамежливи, стеснителни и притеснени и могат да оставят погрешно впечатление у интервюиращия. Няма как без това „запознанство“ между работодател и работник обаче, затова наистина е важно хората да знаят как да презентират себе си. Не по-малко важно е обаче да има и читав HR, който да може да вижда отвъд обвивката и да открива скритите съкровища сред кандидатите.