Време за мама За мама

Видове раждане – нормално (вагинално раждане) и секцио (цезарово сечение)

видове раждане - нормално и секцио

Започваме една доста деликатна в последните години тема. Това е именно темата за видове раждане. Поради тази причина се извиняваме за дългото въведение, с което ще започнем. Считаме обаче, че е важно да го направим.

Държим да уточним още в началото, че видът на раждането се определя спрямо много специфични фактори. Причината за това – всяка бременна има различен здравен статус. Освен това всяка бременност е в различна степен нормална или рискова. Преценката за това какво раждане е най-безопасно да бъде направено трябва да бъде не на друг, а на вашия акушер-гинеколог. Когато бременността е нормална, плодът се развива добре, бременната няма здравословни или друг тип проблеми, нормалното раждане е най-естественото нещо, което може да настъпи.

Има обаче случаи, в които дори при нормално започнало раждане, в хода на процеса възниква спешен момент, изискващ незабавна реакция от страна на акушер-гинеколога, за да завърши раждането успешно, а животите на майката и детето да бъдат спасени. В такъв случай ще бъде преминато към спешно цезарово сечение.

Съществуват и ситуации, при които лекарят преценява, че спрямо определения случай на бременната, бебето и евентуалните проблеми, които вижда, че е твърде вероятно да настъпят в хода на нормално раждане, по-безопасна алтернатива да бъде планирано секцио.

Ние от „Мама и Дама“ не сме привърженици на тезата, че едното или другото раждане е по-правилно. Дълбоко вярваме обаче, че най-важно от всичко е майката и бебето да бъдат в добро здраве. Преценката за всичко останало, което е необходимо за самия процес на раждане смятаме, че трябва да се остави в ръцете на опитния акушер-гинеколог, който със сигурност има повече знания и практика от нас и всички останали, които изказват мнение, без да имат ясна представа какъв е индивидуалният случай. Бъдете отговорни.

Съдържание на страницата „Видове раждане – нормално и секцио“

    1. Кои са видовете раждане, които се практикуват в България?
    2. Какви други видове раждане се практикуват по света?
    3. Въпроси и отговори за видовете раждане

Видове раждане у нас – естествено и оперативно

В България е прието да се практикуват два вида раждане в болничните заведения. В родилна зала може да бъде извършено естествено раждане, а когато има риск от такова да бъде предприето оперативно раждане.

Естествено раждане (Вагинално раждане / Нормално раждане)

естествено раждане

Естественото раждане е наричано още нормално или вагинално раждане, но всички тези термини служат за да опишат едно и също нещо.

При този тип раждане, родилката е активен участник, който бива напътстван от старшата акушерка. Тя води раждането и напътства родилката кога да прави активни напъни по време на конкракция и кога да събира сили, докато изчаква следващата активна фаза на раждането да настъпи.

Освен акушерка, раждането се води и от акушер-гинеколог, чийто наставления също са от първостепенно значение, за да завърши раждането успешно и безпроблемно.

При естественото раждане е много важно да имате правилна и реалистична подготовка, за да се чувствате удовлетворени и максимално леко да преминете през целия процес.

Предимства на нормалното раждане:

  • възстановяването е значително по-бързо
  • майката е активен участник в процеса на раждането и е наясно със случващото се през цялото време
  • медицинските интервенции са сведени до минимум
  • добър старт за това бебето да бъде закърмено още в първите минути след раждането

Недостатъци на вагиналното раждане:

  • вероятност за доста по-голяма продължителност на раждането
  • болезнени контракции, които могат да продължат доста дълги часове преди да настъпи самото раждане
  • при внезапно възникнали усложенения, които няма как да бъдат предвидени преди хода на раждането, може отново да се наложи да се премине към друг тип раждане
  • възможност за вагинални, влагалищни или анални разкъсвания, които да удължат периода на възстановяване и да го направят значително по-болезнен

Оперативно раждане (Цезарово сечение / Секцио)

оперативно раждане

Оперативното раждане е известно още като цезарово сечение, но често се нарича и просто секцио. При този тип раждане се изисква поставяне на обща или регионална анастезия, след което се пристъпва към коремна операция за раждане на бебето. Извършва се коремен разрез на кожата. През него се достига до матката. След като бъде достигната се прави следващ срез на самата матка, през който се изважда бебето.

Предимства на цезаровото сечение:

  • животоспасяваща операция, благодарение на която животът на майката и този на бебето могат да бъдат спасени, в случай на настъпили усложнения в хода на раждането
  • раждането се контролира и води от лекарския екип, а евентуалните непредвидени обстоятелства, които могат да възникнат и усложният процеса, са сведени до минимум
  • родилката не усеща болка при контракциите, а дългото и уморително раждане се избягва
  • предотвратява се възможността от вагинални, анални или влагалищни разкъсвания

Недостатъци на секциото:

  • оперативното раждане е операция, която е сериозна и също крие своите рискове
  • възстановяването е значително по-дълго и болка отново не липсва, макар и тя да е локализирана в коремната област
  • друго раждане е препоръчително да не настъпва в следващите 2 години, тъй като са възможни следоперативни вътрешни сраствания на тъканите, наранявания на пикочен мехур и черва, както и допълнителни разкъсвания при евентуална следваща бременност
  • възможно е да има странични ефекти не само върху майката, но и върху бебето

Допълнително има още два вида хирургично раждане. Те могат да се наложат при спешни ситуации. Имайте предвид, че те са значително по-рядко практикувани. За предпочитане пред тях е преминаване към цезарово сечение, когато такова се налага.

Хирургично раждане чрез вакуум екстрактор

хирургично раждане чрез вакуум екстрактор

Вакуумният екстрактор е известен още и с наменованието вакуумен лифтинг. По принци се прави всичко възможно такъв да бъде избегнат, но при по-продължителен от нормалното втори етап на раждане, а именно активната фаза, неговото поставяне позволява прилагане на външна сила.

Целта е да се подпомогне максимално на естествената сила на раждането. Така преминаването на плода през таза се улеснява. Имайте предвид, че и то крие своите рискове. Възможно е да има наранявания по главата на бебето, заради поставената вендуза, както и други усложнения.

Освен продължителен активен стадий на раждане, други признаци към пристъпване на вакуум екстрактор са такива, подсказващи опасност за живота на плода. 

Хирургично раждане чрез форцепс

хирургично раждане чрез форцепс

Чрез това раждане главата на новороденото се захваща и издърпва от двете ръце на устройството форцепс, което наподобява ножици. Когато раждането трябва незабавно да се прекрати се избира форсепс пред вакуумна аспирация. Възможно е да възникнат нарушения на черепните нерви на бебето, затова е изключително важно да се сведе до минимум възможността от такова раждане.


Видове раждане, които се практикуват в чужбина

Ако у нас е прието само и единствено видове раждане от тип естествено и посредством хирургична намеса, то по света съществуват и други практики.

  • Раждане във вода – това е нормално раждане, което се случва докато родилката е в специална вана.
  • Раждане в домашни условия – протича като естествено раждане, но се извършва изцяло в дома на родилката.

Въпроси и отговори

Често задавани въпроси, свързани с видовете раждане – нормално и секцио

Това се определя в хода на раждането от акушер-гинеколога. Ако всичко протича без усложнения, раждането, което ще бъде предпочетено е нормалното.
Няма такова раждане. При естественото раждане болката е по време на самото раждане, докато при секциото, по време на самата операция по изваждане на плода бременната чувства само силно дърпане, което след отпускане на упойката преминава в болка в коремната област.
Преценката на акушер-гинеколога, водещ раждането, е това, което ще определи дали най-малко рискове би имало ако раждането е естествено, спешно или планово секцио.
Можете и в някои болници у нас се практикува, но нашият съвет е да не бъдете тези, които да решават предварително. Не позволявайте на страха да ви обвземе. Имайте предвид, че всяко раждане крие своите рискове. Опитният акушер гинеколог има достатъчно практика за да прецени кое раждане е подходящо във вашата ситуация.
Ако това се случва няколко седмици преди термина и имате възможност - потърсете второ мнение, за да разберете и да се убедите дали доводите на акушер-гинеколога ви са основателни и за друг негов колега.
Ако изчакате прекалено дълго - чисто физически е възможно, но е силно не препоръчително, тъй като има възможност за твърде много непредвидени и животозастрашаващи ситуации както с вас, като бременна, така и с вашето бебе.
За момента в България такъв тип раждане не се практикува в родилните зали.

ВАЖНО

Видът раждане, което е препоръчително да настъпи, когато няма индикации за някакъв проблем или ситуация, застрашаваща живота на майката или бебето, е вагинално раждане.

Ако обаче вашият гинеколог вижда, че процесът на раждане не върви на добре и има причина, която налага спешно пристъпване към цезарово сечение, той ще съобщи за това на родилката.

Възможно е да ви бъде препоръчано и планово секцио в случай, че лекарят вижда повече рискове от нормалното раждане във вашата ситуация, отколкото при планувано цезарово сечение.

Мили майки, раждането е процес, при който най-важното е вие и вашето бебе да бъдете живи и здрави. Изберете акушер-гинеколог, на който имате доверие в този важен момент и го слушайте. Доверието към този човек, който е там за да ви помогне е от първостепенно значение. Много е важно да работите в екип, а не да се съмнявате в лекаря и преценката му, което допълнително ще направи ситуацията критична.

Тази статия има информативен характер и по никакъв начин не е определяща за това какво раждане е подходящо във вашата ситуация. Това е решение, което трябва да бъде взето единствено и само от вас и акушер-гинеколога, водещ раждането ви.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Искате да прочетете още информация по теми с подобен характер? Освен в сайта ни можете да намерите подобно съдържание и във Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също споделяме любопитни материали. Ще се радваме да коментираме заедно!

А какво е вашето мнение относно въпроса за видовете раждане? Как родихте вие? Обменянето на опит и знания по теми свързани с родилния процес дава на бъдещите майки информация, която би била ценна за тях. Ето защо смятаме, че е необходимо да споделяме една с друга и сме щастливи, когато се получава информативна дискусия, която разяснява ценни детайли около това важно събитие за всяка жена.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(12) Comments

  1. Пламена says:

    Най-мразя да се натяква на майките, родили секцио, че не са родили! Пълни глупости на търкалета! Особено, когато се казва от жени родили естествено ми е дори гнусно да чета как други жени, майки, могат да бъдат толкова меко казано безпардонни в изказа си. И дано никога не им се наложи да разбират какво е да родиш секцио. Защото един ден те могат да се окажат в ситуацията друга като тях да ги нарича майки, които не са раждали!!!

  2. Ивелина says:

    Родих нормално, но това никога не ме е карало да осъждам майките, които са родили секцио без значение планово или по спешност. Всяко раждане си е раждане. Нека спрем да категоризираме и да бъдем толерантни една към друга. Преди всичко сме майки и жени. Глупава е тази война, която я има.

  3. Аделина says:

    Секцио, нормално – все си е раждане и се радвам, че поне под една статия да няма две мнения по този въпрос. Омръзнало ми е да чета глупави спорове на тази тема и то най-лошото е, че идва от жени, които уж са раждали, а изказванията им като на момиченца без грам акъл.

  4. Кирилова says:

    Секциото спаси и мен и детенцето ми

  5. Мила says:

    И двата пъти, когато станах майка, раждах по естествен път и съм благодарна, че обстоятелствата се стекоха така при мен.

    На майките родили чрез цезарово сечение, единственото, което мога да кажа е – момичета, дали сте живот, както всяка една от нас. При вас остава белег, който със сигурност ще е единственият, който всеки път, когато погледнете, ще се усмихвате, защото ще знаете, че сте дали живот и е оставен отпечатък върху вашето тяло.

  6. Лора says:

    аз родих естествено

  7. Мирела says:

    и аз раждах нормално преди 2 г.

  8. Благодаря за информативното съдържание. Все по-рядко попадам на такова. В повечето сайтове или ти рекламират конкретна болница, или някой акушер-гинеколог.

    1. Привет, Лия!

      Радваме се, че информацията, която предоставяме е полезна. Това е и целта на сайта.
      Относно избора на болнично заведение за раждане и предпочитанието за израждащ лекар смятаме, че всяка дама знае най-добре за себе си.

      Поздрави,
      екипът на Мама и Дама

  9. Люси says:

    Важно е да има информираност.

  10. Памела says:

    Дами, има водно раждане вече и в България. В един от последните влогове, които качи Антоант Пепе сподели, че ако всичко е наред би искала да има водно раждане. Доколкото стана ясно от видеото ще е асистирано раждане, водено от акушерска практика „Зебра“. Предвид, че и трите и други раждания бяха естествени, най-вероятно и последното четвърто е такова.

    Моя позната беше използвала техните консултантски услуги и бяха обяснили, че освен акушерките, по време на самото раждане си присъства и акушер-гинеколог, който следи бременната от по-рано и е до нея по време на самото раждане.

    За дамите, които предпочитат да имат дула до себе си, имат тази възможност. Освен центъра за грижи за бременни „Дула до мен“ за момента аз поне не знам за да има друга възможност тук в България и даже по-конкретно за София.

  11. Петя says:

    Имам едно нормално раждане и едно секцио и мога да кажа, че и при двете си има определен период за възстановяване и че и при двете има плюсове и минуси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: