Време за мама За мама

Възстановяване от раждането в домашни условия и подходящи упражнения

възстановяване от раждането в домашни условия

Тялото е променено. Заедно с него умът – също.

Относно ежедневието ви – и то е коренно изменено и въпреки, че имате нужда от почивка, то след прибирането вкъщи с новородено бебче по ирония на съдбата нямате особено време за такава.

Недоспиване, хранене от време на време, цял куп домакински неща, а дори още не сте се възстановила напълно. Спрете! Няма нужда да пренебрегвате себе си. Ако искате да полагате адекватна грижа за най-важния член у дома – бебето, то първо започнете от себе си. На първо време се уверете, че приемате достатъчно много течности (по възможност вода) за да се хидратирате.

Следващото важно нещо е да се храните редовно. Използвайте прясно приготвена храна, съдържаща достатъчно витамини и полезни вещества.

Относно последното най-важно, което ще споменем, а именно сънят, точно в този момент той е доста разпокъсан, но има начин да наваксате. На първо време лягайте всеки път, когато и бебето спи и когато почувствате умора и нужда от почивка. Всичко останало нека остане на заден план. С времето ще успеете да си създадете рутина, която успешно да се вписва с новото ви ежедневие.

Съдържание на страницата „Възстановяване от раждането в домашни условия“

    1. Период на възстановяване след раждането
    2. Видове проблеми, които могат да възникнат след раждане
    3. Време за възстановяване след раждане
    4. Упражнения за след раждане в домашни условия
    5. Въпроси и отговори за възстановяване в домашни условия след раждане

Възстановителен следродилен период

Това е периодът след раждането на вашето бебе. Той започва от момента, в който бебето се роди. Не случайно, без значение дали сте имали нормално раждане или секцио престоят в болницата е задължително няколко дни. Там екип от професионалисти се грижат не само за вашето новородено, но и за вас самите. Докато сте в болничната стая има как да се изолирате от домакинските задължения и там наистина успявате да дадете на организма си нужото време и почивка.

Да обаче този период от 3-4 дни (обикновено) приключва. И ето, че с бебе в ръце следва изписване от болницата и обратно връщане към вкъщи. Ежедневието ви поглъща. Всичко се завърта естествено около малкото човече. В началото новородените нямат режим. Тоест това, че е вечер и вие лягате за сън съвсем не означава, че и бебето ви ще спи точно по това време. Следователно сънят и за вас може да се окаже мираж. И като се насъберат няколко такива вечери, в съчетание с непрестанните грижи около бебето е съвсем в реда на нещата да се чувствате уморена.

Как се мисли за упражнения, когато единственото, от което имате нужда е активна почивка? Риторичен въпрос – естествено, че в първите няколко седмици и дори месеци няма нужда да мислите за упражнения за тялото и да издевателствате над себе си. Вслушвайте се във вътрешния си глас и потребности. Вашето тяло има нужда от възстановяване. Вие също. Дайте си необходимото време и едва след това помислете за друго.

ВАЖНО:

Естествено, апелираме да направите консултация с акушер-гинеколога си, който да потвърди, че състоянието ви позволява започване на лека физическа активност и едва тогава да пристъпите към такава.


Какви проблеми могат да възникнат в следродилния период?

какви проблеми могат да възникнат в следродилния период

Преди да информираме за възможните проблеми, които биха могли да възникнат, искаме да направим важно уточнение. Започваме с това, че раждането е естествен процес и не е задължително да има каквито и да било проблеми, появили се при вас след него. Всеки организъм е различен. Съответно всеки организъм преодолява по различен начин този период.

Съветваме ви обаче да се свържете с вашия личен акушер-гинеколог и да отправите към него всички запитвания и да го информирате, в случай, че изпитвате някакъв дискомфорт, който ви тревожи.

Ще разгледаме някои усложнения, които е възможно да се появят. Подчертаваме, че изискват преглед при специалист акушер-гинеколог, който да овладее ситуацията. Бъдете отговорни към себе си и собственото си здраве.

Възпаление на рани или шевове

Ако ви е правена епизиотомия или цезарово сечение е възможно да възникнат някои усложнения, касаещи заздравяването на раните. В случай, че виждате неестествени зачервявания в областта на раната или шева, отоци, усещате силна болка или неприятна миризма задължително уведомете вашия гинеколог и не чакайте.

Възпаление, съпроводено с висока температура

При някои родилки има съвсем леко покачване на температурата, което не е съпроводено от други симптоми. Това явление не е притеснително. В случай, че температурата се покачва, усещате болка или друг тип неразположение, тогава това може да е знак, че е започнал възпалителен процес, който трябва да бъде овладян. Отново уведомете вашия акушер-гинеколог, който да е наясно със симптомите и оплакванията ви, за да вземе решение как да процедира.

Силен кръвоизлив

Особено при естествено раждане е напълно нормално да има изтичане на кръв от влагалището (лохии). Това изтичане може да продължи няколко седмици докато се изчисти напълно. Ако забелязвате обаче, че кървенето е обилно повече отколкото ви се струва за нормално, виждате, че с времето вместо да намалява, то всъщност се увеличава, съпроводено от големи съсиреци, консултацията с гинеколога ви е задължителна.

Продължителна и силна болка, която не отминава, а се засилва

След раждане родилките е нормално да изпитват болка и известно неразположение и дискомфорт, докато се повъзстановят. Ако обаче изпитвате нетърпима болка, която не се повлиява от болкоуспокояващите, които ви дават, задължително уведомете медицинския персонал или гинеколога ви за това.

Затруднено дишане

В случай, че имате проблеми, свързани с нормалното протичане на процеса дишане, обезателно и без да губите време в чакане уведомете за това.

Затруднения да конролирате уриниране или дефекация

И двете успожнения след раждане са достатъчно сериозни сами по себе си, така че ако имате проблем, който е свързан с ходенето по малка или голяма нужда, консултацията с гинеколог или уролог е задължителна.

Диастаза

При някои родилки се наблюдава това явление, като нашият съвет е в случай, че имате диастаза да практикувате упражнения за корем единствено и само след консултация с физиотерапевт, който има достатъчно знания и опит, за да ви посъветва как да решите проблема безопасно.


Колко време ще отнеме възстановяването след раждане?

колко време ще отнеме възстановяването след раждане

Зависи какво разбирате под възстановяване.

Някои родилки наричат възстановяване възвръщането на старото си тегло. Други – възвръшане на старата физическа форма на тялото си отпреди бременността. Трети – чисто физическото възстановяване на тялото.

Ако някой каже точен период, това има много голяма вероятност да се размине с действителността. Причината – всяка жена има различно тяло, раждането и съответно възстановяването след него протича по различен начин, показателите са различни.

Няма как да има единодушен отговор, посочващ точно конкретен период, в който вие ще сте напълно възстановена.

Ние от „Мама и Дама“ съветваме за това поне през първите няколко седмици от раждането да се отдадете на максимална почивка, доколкото може да се говори за такава с новородено дете вкъщи. Едва след като сте сигурни, че здравословно всичко е наред, преминете към практикуване на упражнения. Нека това се случи само след консултация със специалист, за да сте сигурни, че няма да допуснете претоварване.


Упражнения за възстановяване след раждане

упражнения за възстановяване след раждане

Определено доста дами се чудят кога и как да започнат с тренировките. Нещо напълно нормално. Също така друг често срещан въпрос е и как да вляза във форма след раждането, а също и дали резултатите ще дойдат бързо или ще е необходимо повече време. Естествено, всичко е строго индивидуално. Много зависи какви килограми са се качили по време на самата бременност. Също така е важно и какви килограми дамата е загубила няколко седмици след раждането. Други фактори са как е протекъл родилният процес и най-вече как върви възстановяването. Както виждате има доста неща, които определят крайния резултат.

Основни напътствия

Заложете на леки тренировки. Нека освен това да не бъдат твърде дълготрайни. Много по-важно е да сте редовни, отколкото да се впускате изведнъж. Както при много други аспекти и тук важи правилото „по-добре постепенно и продължително, отколкото бързо и своевременно прекратено“.

Подготовка за упражненията в домашни условия

Не затрупвайте себе си с твърде високи очаквания. Особено ако преди бременността не сте била спортна натура, не изисквайте от себе си изведнъж да изпълнявате куп сложни серии от упражнения. Първата ви задава че да си поставите реалистични очаквания. Отговорете си на няколко въпроса:

  • Каква е целта на тренировките ви? (загуба на тегло, стягане на тяло, оформяне или друго)
  • Какъв тип тренировки трябва да практикувате? (за корем, за бедра, за дупе, за крака, за ръце, за цяло тяло или комбинирани)
  • Колко време трябва да отделяте, за да имате ефективни резултати и за какъв период от време?

Типове упражненията в домашни условия, подходящи за след раждане

Упражнения за крайници

В никакъв случай не вдигайте тежести. Раздвижването на ръце и крака обаче спомага доброто кръвообращение. Също така и подпомага поддържането на добър мускулен тонус. Дебело подчертаваме, че в момента силовите тренировки в никакъв случай не трябва да се практикуват от вас. Ако обаче правите съвсем леки раздвижвания на крака и ръце, това е нещо, което ще подобри тонуса ви и ще подготви тялото за евентуална разходка по-късно.

Ходене

Бърз, лесен и най-вече безплатен и неотнемащ много време начин за придобиване на здраво и стегнато тяло. Можете да го практикате не само вкъщи, докато бебето спи, но и навън. Бонус е, че освен, че сте на въздух и можете да контролирате бързината на хода си спрямо вашите възможности, бебето също ще е с вас в количката. Докато то спи, вие можете да извършвате една достатъчно продължителна тренировка с ходене.

Йога 

В случай, че сте фен на йогата и искате да я практикувате, съветваме да наблегнете на наистина максимално най-базовите и считани за лесни за начинаещи пози. Друг съвет е преди да започнете да правите йога в домашни условия, да направите консултация с йога консултант. Неговата задача е да ви разясни какво е безопасно за вас при положение, че сте родили наскоро и какво обезателно трябва да избягвате.

Съвети към майката или иначе казано неща и упражнения, които е добре да избягвате да правите

НЕ НА ДИЕТИТЕ

Освен упражнения, много майки залагат и на строги диети.

Ние от „Мама и Дама“ не сме превърженици на гладуване или друг тип строги диети особено в толкова деликатен период. Разбираме стремежа ви да възвърнете добрата си форма. Това обаче не бива да е за сметка на здравето ви.

Имайте предвид, че ако не се храните балансирано, това е допълнителен стрес за организма ви. Това, което съветваме ние е да обърнете внимание на разнообразното хранене. То трябва да се случва начесто в малки порции, така че да не прегладнявате и да се нахвърляте на нездравословна храна.

Заложете на пресни плодове и зеленчуци. Старайте се да избегнете максимално термичната им обработка, за да не губите важни витамини. Ако тръсите вдъхновение какво вкусно у дома да си сготвите, съветваме да почерпите малко вдъхновение от нашите рецепти. Стараем се да даваме лесни за изпълнение рецепти, не отнемащи твърде много време. Като освен това гледаме да са вкусни и здравословни.

НЕ ТРЯБВА ДА ИМА НИКАКВА БОЛКА 

Друг съвет от нас към майките е да не тренират, ако изпитват болка. Тренировката (без значение дали сте раждали или не) не трябва да причинява болезнен отговор на вашето тяло, ако се извършва правилно. В противен случай, по-добре преустановете натоварването, защото можете да си навлечете много по-сериозен проблем.

ЗАБРАВЕТЕ ТЕЖЕСТИТЕ

Още един съвет е да избягвате вдигането на тежести. Най-тежкото, което е безопасно да вдигате, е вашето новородено бебе. Избягвайте носенето на тежки пазарски торби. Ако ви се налага да пазарувате голяма покупка, по-добре идете няколко пъти до магазина, отколкото да носите много и тежки пазарски чанти накуп.

НИКАКВИ ПОДСКОЦИ

В случай, че смятате подскоците за полезен метод на тренировка – точно след раждане не бихме ви посъветвали да ги практикувате. Ако мускулите на тазовото ви дъно не са заздравени рискувате да получите пролапс заради подскоците.

БЕЗ ЛИЦЕВИ ОПОРИ И КОРЕМНИ ПРЕСИ

И последен, но не и по важност, е съветът ни да се въздържате от лицеви опори и коремни преси. Периодът след раждането е възможно най-неподходящият за такъв тип упражнения.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси, свързани с възстановяване след раждане в домашни условия

Не ви съветваме да спазвате диети точно сега. Наблегнете на това да изградите правилен хранителен режим, включващ сезонни плодове и зеленчуци, които да консумирате често в малки порции.
Минимум три задължителни хранения, включващи закуска, обяд и вечеря. Съветът ни обаче е да включите и малки междинни хранения, които да включват плод, кисело мляко или ядки, за да се чувствте сити, без да приемате излишни калории.
Ежедневните разходки в парка на първо време са напълно достатъчни и полезни за раздвижване и поддържане на добра форма след раждане.
Вдигане на тежести, подскоци, коремни преси и лицеви опори са строго забранени в следродилния период.
В никакъв случай не приемайте каквито и да било таблетки за отслабване особено в следродилен период. Нашият съвет към вас е да направите конуслтация с лекар по хранене, отколкото да давате парите си за медикаменти със съмнителен произход и краен ефект. Да не говорим за вредите, които биха могли да нанесат върху здравето ви.

ВНИМАНИЕ:

Настоящата публикация има информативен характер. Това означава, че в никакъв случай не заместава конуслтация със съответния специалист.

Ние от „Мама и Дама“ апелираме да се обръщате към компетентни лица за въпроси, засягащи вас, вашето тяло и здраве.

В случая съветваме да направите допълнителни консултации с акушер-гинеколог, който да потвърди, че чисто здравословно сте напълно възстановена. Ако имате зелена светлина, следващите два професионалиста, към които следва да се обърнете са консултант по фитнес (в случай, че имате нужда от напътствия за специален тип упражнения) или йога гуру (ако търсите такъв тип тренировки, които изискват нужната култура, за да бъдат правилно и безопасно практикувани).


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

В случай, че тази статия ви е била от полза и искате още подобно съдържание, освен тук в сайта, можете да намерите такова и в социалните ни мрежи. Последвайте и харесайте Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“ като там също можете да коментирате заедно с нас и останалите дами. Очакваме ви.

А при вас как протече периодът на възстановяване след раждането? Колко време продължи? Как родихте и отрази ли се това по някакъв начин на вашето възстановяване? Междувременно ако имате желание да прочетете и други теми свързани със следродилния период, то екипът ни се е погрижил да ви подсигури достатъчно полезни четива. Вярваме, че всяка майка трябва да се чувства добре в кожата си, в мислите и душата си, затова обръщаме внимание на грижата за себе си отвътре и отвън.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(9) Comments

  1. Клаудия says:

    Ходенето още първата седмица от прибирането вкъщи изигра огромна роля при свалянето на излишните килограми при мен. Не се спирах с количката. Имах късмета детето да се роди през летния сезон и във всяка свободна минута бяхме навън. И докато то спи, аз обикалях. Наистина килограмите ми се стопиха много бързо, неусетно и най-вече без глад. Не можех да си позволя да не се храня, защото кърмех.

  2. Ивет says:

    За съжаление още имам за сваляне излишни килограми, но тъй като раждах секцио не смея да се натоварвам да не направя някоя беля. Бих изчакала поне половин година, че и повече и тогава бих започнала с леки тренировки в домашни условия.

  3. Петя says:

    След секцио определно си е нужно доста повече изчакване преди да се почне с каквито и да било физически натоварвания. Моят доктор казваше следното – най-тежкото, което можеш да вдигаш, е твоето бебе. Ако то е 4 кг значи повече от 4 кг на този етап не бива да вдигаш.

  4. Алис says:

    Възстановяването след раждане е строго индивидуален процес. Всяка жена, всяко тяло и всяко раждане са толкова различни. Следователно няма как да очакваме, че ако на наша приятелка и е отнело Х период от време, за да се възстанови и да върне предишните си мерки, това ще е периодът и при нас.

  5. Палома says:

    Тъй като ми е неудобно да кърмя навън, това е единствената причина, поради която се прибираме с малката вкъщи. Родих преди 30 дни. Сутрин ставаме и без това още към 6 часа, затова кърмя я, тоалет и излизаме веднага навън. Аз хапвам в любимата си закусвалня набързо, докато малката си седи в количката. После тръгваме на разходка и на първата и дрямка сядам в най-близокото кафе. Докато не наближи горе долу 9, когато се прибираме за смяна на памперс и кърмене. После излизаме отново и обикалям в парка до към 12, тъй като е близко до вкъщи. Прибираме се – отново кърмене, тоалет и право навън, като този път сядам в едно ресторантче, което има страхотна сянка. Хем обядвам, хем малката спи на въздух. Прибираме се после пак около третия час само за да сменя памперс и кърмене и наново навън в парка. И така до вечерта. Прибираме се към 6, за да мога да я пооправя, да посрещнем баща и от работа, да си кажем с него няколко приказвки, да и се порадва, след което е време за баня и лягане. Та може би заради това непрестанно излизане навън, още през първия месец успях да възвърна старите си килограми. Относно храненето за вкъщи, единствено се опитвам през 3-4 дни да готвя в по-големи количества, за да имаме за вечеря. Иначе вкъщи не се задържам и мисля, че освен върху тялото, това се отразява добре и на психиката ми. Отделно имам късмет да имам и по-кротко бебче и въпреки, че я кърмя – имало е случаи да устиска и повече часове, след третия.

  6. Милена says:

    Възстановяването след раждането се убеждавам за пореден път, че е строго индивидуален процес. Много зависи как е минало раждането, дали е били нормално или секцио. Отделно колко време е продължило, дали е имало шиене, някакви други специфики. Дамите, които не им е разрешено да започват скоро с тренировки и упражнения да не се очайват. В крайна сметка по-важно от здравето няма. Има време и за оформяне, и за сваляне на килограми.

  7. Андреа says:

    Имах проблем с възпалени шевове след раждане. Добре, че навреме реагираха. Много е опасно и като цяло грижите за родилката в първите не часове, а бих казала дори минути след раждането са от ключово значение за по-нататъшното развитие и възстановяване.

  8. Аз съм човек, който цял живот се е грижил за фигурата си. И не, не е само „пуста суета“. За мен грижата за добрия външен вид е равна на грижа за дома, в който живея и ще пребивавам цял живот. Тялото трябва да бъде поддържано не само заради красотата на стегнатото и оформено тяло, а и заради здравословните ползи, които носи това със себе си. Ето защо за мен всяка свободна минута, в която бебка спи, е идеален шанс да потренирам, макар и от комфорта на дома си вместо във фитнеса.

  9. При мен при първото раждане килата паднаха почти мигновенно, но около втората година качих доста, след което и забременях отново и съответно сега с бебче номер 2 имам доста за сваляне. Не мога да съм с някаква строга диета, тъй като кърмя, така че единственото ми спасени остават дългите разходки и тренировките, докато бебка спи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: