За мама Успешна мама

Как да напуснеш сегашната работа без угризения?

напускане на работа

Напускане на работа – време ли е да си кажеш довиждане с досегашното работно място?

  • Как да го направиш без да остават горчиви чувства?
  • Кога да подадеш молбата си за напускане?
  • По какъв начин да подходиш?

Отговорите на тези и други въпроси дискутираме в следващите няколко минути.

Съдържание на страницата „Как да напуснеш сегашната работа без угризения?“

  1. Как и откъде да започнеш?
  2. Съвети и насоки кога да подадеш молбата си за напускане и по какъв начин
  3. Въпроси и отговори относно напускане на работното място

Откъде да започнеш, когато вече мислено си си взел ‘довиждане’ с досегашната си работа?

Имаш различни опции. Като цяло бихме те посъветвали да играеш „максимално сигурно“. Доколкото това изобщо е възможно. Ако смяташ, че прекарваш работните 8 часа в токсична работна среда, то това да напуснеш е може би най-доброто решение, което би могъл да вземеш. Естествено, има някои неща, които е добре да предвидиш.

Прочети добре трудовия си договор

Припомни си добре нещата, с които първоначално си се съгласил и подписал. Много често именно в трудовия договор има важни точки, които описват какви са задълженията на работника при напускане на работното място.

Запознай се добре и с кодекса на труда

Има някои членове и алинеии, които е добре да са ти ясни.

В случай, че не си добре запознат по-добре да си платиш и консултираш с адвокат по трудово право. Негова е задачата да ти разясни всички въпроси, които имаш. Нашият съвет е да си ги запишеш предварително, за да не ги забравиш ако са повече.

Намери си резервен план

Ако си твърдо решен, че ще напускаш то трябва да си си подсигурил сума с пари за минимум няколко месеца за напред.

В тези месеци, в които да няма да получаваш заплата, за да нямаш финансови проблеми, без значение дали работиш на ново място или не, е важно да имаш натрупани финанси. Тоест спестяванията, които трябва да си предвидиш за няколко месеца напред е добре да покриват не само основните сметки по жилище (ако имаш кредит или живееш на квартира), ток, вода, телефон, Интернет, кабелна. Важно е да покриват и другите сметки по домакинството, като в същото време разполагаш с пари, с които да живееш спокойно. Това ще рече без да се притесняваш за харчовете си свързани с храна, дрехи, излизания/пътувания и допълнителни непредвидини обстоятелства.

В случай, че това със спестяванията не е възможно, то със сигурност е добре първо да си намериш нова работа, за която да си сигурен, че ще започнеш веднага след напускането на сегашната. Това означава да предвидиш дали ще пускаш платен или неплатен отпуск, дали ще можеш да излезеш за няколко часа от работа по време на евентуални интервюта, на които ще те канят бъдещите ти работодатели, но също така да предвидиш и това настоящите ти шефове да не заподозрат нещо съмнително, което да те остави без работа още преди да си намерил нова такава. 

Запази добрия тон

Дори и да не се харесваш с шефа си или някой от колегите, опитай се да запазиш добрия тон. Никога не се знае как ще се стекат обстоятелствата. Не се знае и дали някога някъде пътищата ви няма отново да се пресекат. Опитай да се държиш максимално професионално. Не си позволявай изблик на емоции, колкото и да ти се иска да им кажеш някои неща, които в момента считаш за необходими да споделиш.

Уведоми за намеренията си навреме

Какво ще рече навреме? Нито твърде рано, когато все още се колебаеш и не си категорично сигурен в решението си, нито твърде късно. Хубаво е да пуснеш предизвестието за напускане минимум месец по-рано. Така шефът ти ще знае, че мястото скоро ще е свободно и някой друг ще трябва да поеме твоите задачи. Намирането на правилния човек не става от днес за утре, така че съобрази това.

Работа в екип и предаване на задачи

Твоите задачи по всяка вероятност ще трябва да се разпределят между останалите ти колеги. Ето защо е важно да си организиран и да умееш да работиш добре с екипа, с който скоро време ще си кажеш ‘довиждане’.

Дори и някои от колегите да са ти неприятни, не е моментът да го показваш. Където има една дума, изтърпял си до сега – постискай зъби още малко. Така или иначе тези хора скоро няма да са част от ежедневието ти, тъй че спести си драмата.

Съсредоточи се в това да предадеш всички свои задачи, докато тече срокът на предизвестието. В случай, че обслужваш лично клиенти е добре да прозвъниш и да ги уведомиш, че вече няма да си част от тази компания. Добре е и да им предоставиш алтернативни телефони за връзка. Най-добре съгласувай това с преките си ръководители.


Кога да дадеш предизвестие за напускане и по какъв начин?

подаване на предизвестие за напускане

Вече уточнихме, че най-добрият вариант е първо да си намериш нова работа и едва след това да предприемеш напускане на старата. Причината –  да не се озовеш в ситуация, в която доходите ти са застрашени.

Другият вариант е да имаш спестявания, които да са за минимум няколко месеца напред, които да ти дадат възможност да живееш нормално, докато търсиш новата си работа и ходиш по интервюта, след напускане на сегашната.

Кога се дава предизвестие за напускане?

Относно върчване на предизвестието, най-добре е това да се случи поне месец по-рано, преди действително да трябва да си кажете „довиждане“. 

По какъв начин се дава предизвестие за напускане?

Първата стъпка е да уговориш среща с прекия си ръководител, най-добре с шефа ти, тъй като това касае най-вече него.

Ако във фирмата има служител отговарящ за човешките ресурси (HR), нищо чудно разговорът първо да премине и през него. Разбираме, че такъв разговор е не особено приятен, но е важно да говориш директно, като не забравяш да спазваш професионалния тон и държане. Ето какво можеш да кажеш в началото на такъв диалог:

Благодарност и признателност

„Благодарение на работата във Вашата фирма аз придобих ценен опит и умения, за което съм изключително благодарен. Надявам се, че съм успял да добринеса със своя труд за развитието на компанията и ще се радвам, ако съм бил полезен.“

Уведомяване за напускане

„Наскоро получих предложение, което искам да приема и продължа професионалния си път на ново място и поради тази причина е време да подам своето предизвестие за напускане.“

  • тук също така можеш да посочиш причините, които те подтикват да приемеш новото предложение (по-добро заплащане, по-големи възможности за кариерно развитие или нещо друго)

Професионализъм

„Естествено, в едномесечния период, в който тече и предизвестието за напускане, аз ще съм на разположение за да помогна с каквото мога преходът да бъде максимално плавен както за фирмата, така и за екипа. Ако имате нужда да съдействам с нещо допълнително, освен предаването на работата ми на останалите колеги, ще се радвам да бъда полезен и с каквото мога да помогна.“

Няма какво да те лъжем, знаем, че имаш още куп питанки, които най-вероятно може да бъдат доста специфични спрямо естеството на работа. Ето защо се опитахме да обобщим и отговорим на някои от най-често задаваните въпроси. Екипът на „Мама и Дама“ се надява, че между тях се крие отговорът на въпроса, който все още терзае съзнанието ти.


Въпроси и отговори

Често задавани въпроси свързани с това как да напуснеш сегашната работа без угризения

Не си длъжен да казваш, че си търсил нова работа. Вместо това можеш да заявиш, че възможността просто е попаднала и тъй като е звучала обещаващо си се съгласил на интервю за работа, където взаимно сте се харесали и смятате, че можете да си бъдете полезни един на друг.
Естеството на работа, екипът и хората, с които работят, поведението на ръководители и собственици, заплащането, условията на труд са сред най-често посочваните като основни причини за напускане на работното място.
В най-добрия случай няма да има досадни въпроси, нито натиск за оставане, а просто ще си стиснете ръцете и всеки ще продължи по пътя си. Уви, реалността не е винаги точно такава. Ето защо трябва да си готов за няколко сценария. В първия някои фирми процедират с напускащия служител чрез метод на изтласкване. Това ще рече, че може да бъдеш помолен да напуснеш веднага работното си място. Причините - някои работодатели се притесняват за всяка информация, файлове, документи, до които имаш достъп, след като вече знаят, че ти не си техен човек. Други ръководители пък изпускат нервите си и в яда си могат да те освободят преждевременно само и само за да не получиш заплата за времето, в което не си работил макар и не по свое желание. Възможно е и да бъдеш атакуван по завоалиран начин, така че разпитвайки те за новата работа, ръководителите ти да търсят слабите места на новото работно място, да ти ги изтъкнат и да те разколебаят в решението ти. В този случай, можеш да кажеш, че си благодарен за насоките, които ти посочват, но въпреки това би искал да опиташ и да продължиш кариерното си развитие на новото място.
Нашият съвет е да не го правиш, дори да ти предлагат условия, които да ти звучат примамливи. Едва ли си готов да заплатиш цената им. Какво като ти повишат заплатата, ако оттук нататък на теб се гледа винаги като на човека, който е готов да си тръгне, ако му се отдаде възможност. Освен това всеки път, в който ти се налага да отсъстваш от работа, да закъснееш, или да си тръгнеш по-рано винаги ще го има момента дали пак не си някъде отишъл на следващото интервю за работа.

Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Понякога да си тръгнеш от досегашната си работа може и да не е чак толкова лошо решение.

За да откриеш нови хоризонти, трябва да си смел да напуснеш сигурното пристанище. Освен тук в сайта ни, често качваме мотивиращи мисли, полезни материали и други подобни статии и във Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, защото знаем, че е важно. Стани един от нас и ни последвай и в социалните мрежи.

Ти на какъв етап от кариерното си развитие се намираш? Смяташ ли, че е време да напуснеш сегашната си работа или имаш какво още да дадеш и получиш от нея? В случай, че такива теми свързани с работа и професионално развитие са нещо, което те интересува и искаш да научиш повече на правилното място си. В сайта на „Мама и Дама“ имаме разнообразни материали, свързани с това, което те вълнува в твоя професионален път.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(1) Comment

  1. Слави says:

    Определено не е леко за взимане решение, но човек понякога трябва да каже довиждане, за да се отвори друга врата. Често пъти криеща много по-хубави неща.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: