За мама Социална мама

Поглъщат ли социалните мрежи цялото ни свободно време?

зависимост от социалните мрежи

Поглъщат ли социалните мрежи и малкото свободно време, с което разполагаме? Можем ли да управляваме правилно и балансирано екранното време или сме в плен на телефоните, компютрите и лаптопите си? Пристрастени ли сме към онлайн запознанствата в социалните мрежи и изместиха ли те реалното общуване? Кое стана новото нормално?

Поглъщат ли социалните мрежи цялото ни свободно време?

Някои ще кажат, че всичко зависи от нас самите. И няма да сбъркат. Обаче, когато дадена платформа е създадена така, че да ти е хем приятна, хем полезна, хем приковаваща вниманието ти колко лесно е задачата, в която се казва да намериш баланса?

Зад всяка мрежа седят безброй часове и много вложен труд, за да имаме това, което ползваме в момента

О, да, социалните мрежи не са направени току така. Зад тях седят огромни екипи от хора. Едни отговарят за визуалната част или иначе казано как нещата да бъдат поднесени максимално приятно и интуитивно за потребителите. Други отговарят за програмирането на тези сложни платформи или иначе казано как нещата да работят не само правилно и сигурно, но и да осигуряват колкото се може повече функции, които да ни служат, когато използваме дадена социална мрежа. Трети пък отговарят за това как нещата да се представят по максимално най-привлекателния начин за потребителите. Наемат се професионални психолози, които знаят отлично кое как работи. И нека бъдем честни – справили са се брилятно!

Кое е това, което ни привлича толкова много към тях?

онлайн запознанства

Не е едно, но едни от най-силните козове на социалните мрежи са:

  • помага ти да убиеш свободното време, правейки нещо приятно
  • дават шанс за комуникация с близки и познати бързо, лесно, без каквито и да е особени усилия
  • спомагат за намирането на хора със сходни на нашите интереси
  • дават ни много и различна информация
  • алгоритмите са направени така, че колкото повече харесваме дадено нещо, толкова по-често виждаме сходни на него реклами

А сега как да се научим да балансираме?

И след като изяснихме всички нечестни предимства следва да се запитаме лесно ли би било да запазим баланса? Естествено, че не. Това обаче съвсем не значи, че е невъзможно.

Като за начало е добре да си изградите няколко прости правила, които да спазвате.

Телефонът настрана

Започвайки работа е много изкушаващо да посегнете към телефона уж за бързо да погледнете. И оттам може да изгубите повече минути отколкото първоначално сте предвидили. Ето защо започвайки работа е най-добре телефонът да остане настрана от вас. Колкото по-надалеч, толкова по-добре. Същото се отнася и за лаптопите и компютрите. Задачата е с повишена трудност, ако професията ви е такава, че е свързана с работа на такъв тип устройства, но правилото просто леко се видоизменя. Работите това, което имате, без да надничате във фейсбук профила си, инстаграм, ютуб, тик ток или друга социална мрежа.

Възнаграждението

След като сте спазили първоначалното си условие е време да се наградите. Може да са едни 30 минути след работа, например, но ви се полагат.

Не започвайте със социалните мрежи още от ставането

Груба, но често срещана, грешка е още с отварянето на очите да грабнем телефона и да погледнем какво се случва в социалните ни профили. Денят ви трябва да започне така, все едно Интернет не съществува. Пъврите 20-30 минути нека са отредени само и единствено за вас и дневната ви сутрешна рутина. Социалните мрежи няма да избягат, можете да ги проверите едва след като сте отделили време за самите вас.

Не завършвайте деня си скролвайки безцелно с часове

Друга често допускана грешка е да скролваме на екраните с часове, точно преди да заспим. По този начин правим всичко друго, но не и да отпуснем съзнанието си, каквото всъщност би било по-добре да сторим минутите преди лягане.


Харесвате нашето съдържание?

🛎 Станете наш читател и се абонирайте за бюлетина ни

Какво ще кажете да продължим комуникацията си и в социалните мрежи? За още любопитно съдържание можете да ни откриете на Фейсбук страницата ни „Мама и Дама“, където също сме доста активни. За нас ще е удоволствие да сме заедно и там!

Чувствайте се свободни да оставите и коментар под публикацията ни тук. Ще се радваме да изкоментираме нещата, които ви интересуват по темата за социалните мрежи и това дали те поглъщат свободното ни време. Вие какво мислите? Също така можете да разгледате и другите ни статии свързани със социалните контакти в онлайн и реалния свят. Със сигурност ще откриете доста интересни мнения, които останалите потребители на сайта споделят. Бъдете един от нас и кажете какво е вашето мнение.

Информация за автора

Мария се грижи за цялостното представяне на съдържанието в "Мама и Дама". Тя отговаря за проучването, описанието, оформянето и презентирането на всяка една от страниците и темите в сайта.

(9) Comments

  1. Зейнеб says:

    По време на майчинството открих, че мога доста повече време без споциалните мрежи. Особено откакто детето мина на една дрямка. Прекарвам пълноценно време с детето си, по-малко време пред телефона и се чувствам страхотно.

  2. Генка says:

    Е, трябва да имаме някаква мяра, но признавам си, че те са направени по този начин – карат те да се връщаш и отново, и отново, и отново…

  3. Гала says:

    Доста време прекарвам в социалните мрежи като инстаграм и фейсбук, но професията ми го изисква. Опитвам се поне в тикток да не губя време, но все по-рядко ми се получава.

  4. Сиси says:

    Аз нямам много социалки и от тази гледна точка бих казала, че що годе овладявам положението

  5. Поля says:

    Ако сме с твърде свободно време – да. Аз като нямам време за губене съответно свободното такова предпочитам да прекарам в сайт, който ми е полезен, отколкото да скроля и тцъкам с език на глупостите в социалките.

  6. Лили says:

    Всяка сутрин отваряйки очи съм на телефона да пиша за добро утро и същата история се повтаря вечер за лека нощ. Може би наистина трябва да преосмисля начина, по който ползвам социалните мрежи и телефона си като цяло.

  7. Олга says:

    Аз съм от старата генерация и може би затова успявам успешно да менажирам времето, което прекарвам онлайн.

  8. Насето says:

    може би колкото и да не ни се иска, трябва да признаем, че за добро или лошо, отговорът е да

  9. Соня says:

    Най-големият и лош мой навик е, че още като стана, изключвайки алармата започвам с преглеждане на фейсбук и оттам отивам поне около 5 минути. Оттам нататък пък изобщо и не искам да смятам през останалото време, докато пътувам в автобуса за работа на отиване и връщане, в обедната почивка и малките излизания с колегите отвън още колко отива в скролене.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: